Odbory Poldi ohlásily kvůli zpožděným mzdám stávku

Podnik má asi 400 zaměstnanců, z toho přibližně 320 podepsalo se stávkou souhlas, který je potřebný k jejímu legálnímu uskutečnění. Uvedl to předseda Základní organizace Hutě Poldi Richard Mosr. Červencové výplaty dostali zaměstnanci až s více než dvoutýdenním zpožděním, nyní už podle personálního ředitele Poldi Antonína Čimery zbývá jen doplatit mzdy vrcholovému managementu. „Chápeme důvody zaměstnanců, možná se bude konat ještě jednání, kterým se budeme snažit stávku odvrátit, ale jinak ji akceptujeme,“ uvedl Čimera.
Blýská se na časy?
Obchody se podle něj už po prázdninách rozjely a obchodní oddělení pracuje na tom, aby přibylo zakázek, které by měly zabezpečit dostatečné množství peněz pro vyplácení mezd.
Kvůli opakovanému zpožďování výplat odboráři vyhlásili 1. června stávkovou pohotovost a 26. června se dvě stovky z nich účastnily symbolického protestního shromáždění. Tehdy vedení Poldi přislíbilo, že lidé s nižšími mzdami budou dostávat peníze na účty od 17. dne v měsíci a všichni je budou mít nejpozději do 21. dne v měsíci.
Poldi vyrábí takzvanou legovanou ocel, která má lepší mechanické vlastnosti než běžná slitina. Kladenská huť Poldi bývala pýchou českého průmyslu. Její historie začala před 125 lety, kdy ji založil průmyslník Karl Wittgenstein. Po roce 1945 byla znárodněna, hutní výroba se tam postupně rozšiřovala a v 70. letech byla modernizována a rostla i finální výroba.
V 90. letech se pod vedením Vladimíra Stehlíka součásti holdingu dostaly do konkurzu a zastavily výrobu. V dalších letech se do opuštěných hal výroba vrátila. Od podzimu 2012 funguje Poldi Hütte pod názvem Poldi.r.o. s novou vlastnickou a manažerskou strukturou.