OECD zhoršila výhled pro českou i světovou ekonomiku

Německo, průmysl

Německo, průmysl Zdroj: profimedia.cz

Světová ekonomika by měla letos stoupnout o 2,9 procenta a v příštím roce by mělo tempo růstu zrychlit na 3,4 procenta. Předpověděla to dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zhoršila tak svou předchozí prognózu, podle které měl růst letos dosáhnout 3,4 procenta a v příštím roce 4,2 procenta. I česká ekonomika si letos OECD povede hůř, než dosud očekávala.

Největší hrozbou pro světovou ekonomiku je podle OECD dluhová krize v eurozóně. Organizace vyzvala centrální banky, aby se připravily na další uvolňování měnové politiky v případě, že politici nedokážou dluhovou krizi vyřešit. OECD předpokládá, že ekonomika eurozóny letos klesne o 0,4 procenta a napřesrok o 0,1 procenta. K růstu by se měla eurozóna vrátit až v roce 2014, kdy by měla její ekonomika stoupnout o 1,3 procenta.

Eurozóna by podle OECD měla snížit tlak na omezování vládních výdajů, ale současně pokračovat v reformách, například ve zvyšování flexibility trhu práce.

Souběžné snižování vládních výdajů v téměř všech členských zemích eurozóny podle OECD prohlubuje nynější krizi. Organizace proto vyzvala země, které si to mohou dovolit, ke zvýšení výdajů s cílem podpořit hospodářský růst.

„Vidíme, že jednou z příčin zpomalení ekonomiky je zpřísňování rozpočtové politiky,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan. „Pokud se situace ještě zhorší, země s rozpočtovým prostorem by měly tento prostor využít k podpoře ekonomiky,“ dodal. Poukázal v tomto ohledu na Německo a Čínu.

OECD předpokládá, že ekonomika Spojených států v příštím roce stoupne o dvě procenta, pokud se tamní politici dohodnou na řešení takzvaného fiskálního útesu. Tímto výrazem jsou označovány automatické výdajové škrty a zvyšování daní hrozící na konci roku.

Česko čeká podle OECD propad o 0,9 procenta

Česko letos podle OECD vykáže pokles hrubého domácího produktu o 0,9 procenta, zatímco v květnové prognóze předpovídala pokles jen o 0,5 procenta. Příští rok už ale má být lepší, ekonomika podle OECD vykáže růst o 0,8 procenta, v roce 2014 se tempo růstu ekonomiky zrychlí na 2,4 procenta.

Prognóza vývoje vybraných ekonomik v procentech:

Prognóza vývoje vybraných ekonomik v procentechPrognóza vývoje vybraných ekonomik v procentech | OECD

Ve své nové prognóze OECD zhoršila výhled většině zemí v Evropské unii. Oživení, se kterým organizace původně počítala, zpomalí úsporná opatření a dluhová krize, s níž se potýkají jižní státy eurozóny. Potíže se totiž nevyhnou ani největším západoevropským zemím, na nichž je závislá řada zemí z východní části EU.

Solidní vyhlídky má nadále Slovensko, jehož ekonomika je závislá na poptávce po osobních automobilech. OECD na letošní rok předpovídá růst HDP o 2,6 procenta, což je stejné tempo, jaké odhadla v květnu. Slabší trh práce a snižování výdajů ale příští rok sníží tempo na dvě procenta, zatímco na jaře OECD předpovídala tříprocentní růst.