Optimismus českých exportérů vyprchal, příští rok čekají stagnaci | E15.cz

Optimismus českých exportérů vyprchal, příští rok čekají stagnaci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Tomas Novak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Donedávna dobrá nálada českých vývozců se vytrácí, polovina firem očekává v dalších 12 měsících stagnaci objemu exportu. Růst vývozu očekává 44 procent podniků. Zemí největších investičních příležitostí již pro české podniky není Rusko, ale Německo. Ukazují to výsledky Exportního výzkumu DHL, který provedla společnost GfK.

U firem je znát mírné vystřízlivění z dobrých výsledků z prvních let po krizi, které se promítá i do indexu exportního sebevědomí. Jeho hodnota poklesla od minulého měření o šest procentních bodů.

„Jakkoliv se loňské extrémně pozitivní predikce nenaplnily v plné míře, celkově vnímám výsledky jako velmi dobré. Vždyť 87 procent našich exportérů uvedlo, že jim export narostl anebo zůstal stabilní, což je určitě skvělý výsledek s ohledem na události letošního roku,“ uvedl obchodní ředitel DHL Express ČR Luděk Drnec.

K oživení exportu i letos nejvíce pomohl u 40 procent nový obchodní partner, u 22 procent firem pak nová technologie do výroby. Intervence ČNB v neprospěch české koruny byla spontánně nejvíce zmíněným stimulem. Mezi rizika pro český export patří podle zástupců podniků globální politická a ekonomická situace mimo země EU. Nestabilita na Středním východě nebo střet mezi Ukrajinou a Ruskem představuje hrozbu pro 42 procent dotázaných exportérů.

Vývozci sázejí na Německo, Rusko už netáhne

Jako zemi největších exportních příležitostí vidí 35 procent firem Německo. Rusko výrazně ztratilo v očích investorů na exportní atraktivitě do budoucna. „Jestliže vloni bylo Rusko považováno 32 procent respondentů za největší exportní příležitost, letos si totéž myslí jen 15 procent z nich. Exportéři opět nejvíce věří v Německo, což je asi logická reakce na vývoj současné situace v Evropě,“ dodal Drnec.

Přestože je podle výrazné většiny českých exportních firem členství v EU výhodou a v budoucnost evropské měny věří 90 procent exportérů, co do rozsahu a struktury eurozóny se vnímání této budoucnosti mezi exportéry liší. Čtvrtina vývozců věří, že si euro udrží všechny země eurozóny. Dvě pětiny věří, že si ho udrží většina zemí a čtvrtina se domnívá, že se euro udrží pouze v nejvyspělejších zemích eurozóny. Průzkumu se letos zúčastnilo přes 300 exportních firem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video