Optimismus českých exportérů vyprchal, příští rok čekají stagnaci

U firem je znát mírné vystřízlivění z dobrých výsledků z prvních let po krizi, které se promítá i do indexu exportního sebevědomí. Jeho hodnota poklesla od minulého měření o šest procentních bodů.
„Jakkoliv se loňské extrémně pozitivní predikce nenaplnily v plné míře, celkově vnímám výsledky jako velmi dobré. Vždyť 87 procent našich exportérů uvedlo, že jim export narostl anebo zůstal stabilní, což je určitě skvělý výsledek s ohledem na události letošního roku,“ uvedl obchodní ředitel DHL Express ČR Luděk Drnec.
K oživení exportu i letos nejvíce pomohl u 40 procent nový obchodní partner, u 22 procent firem pak nová technologie do výroby. Intervence ČNB v neprospěch české koruny byla spontánně nejvíce zmíněným stimulem. Mezi rizika pro český export patří podle zástupců podniků globální politická a ekonomická situace mimo země EU. Nestabilita na Středním východě nebo střet mezi Ukrajinou a Ruskem představuje hrozbu pro 42 procent dotázaných exportérů.
Vývozci sázejí na Německo, Rusko už netáhne
Jako zemi největších exportních příležitostí vidí 35 procent firem Německo. Rusko výrazně ztratilo v očích investorů na exportní atraktivitě do budoucna. „Jestliže vloni bylo Rusko považováno 32 procent respondentů za největší exportní příležitost, letos si totéž myslí jen 15 procent z nich. Exportéři opět nejvíce věří v Německo, což je asi logická reakce na vývoj současné situace v Evropě,“ dodal Drnec.
Přestože je podle výrazné většiny českých exportních firem členství v EU výhodou a v budoucnost evropské měny věří 90 procent exportérů, co do rozsahu a struktury eurozóny se vnímání této budoucnosti mezi exportéry liší. Čtvrtina vývozců věří, že si euro udrží všechny země eurozóny. Dvě pětiny věří, že si ho udrží většina zemí a čtvrtina se domnívá, že se euro udrží pouze v nejvyspělejších zemích eurozóny. Průzkumu se letos zúčastnilo přes 300 exportních firem.