Osobních bankrotů ve středních Čechách přibývá

Osobní bankrot je možnost, jak zabránit návštěvě exekutora. Když soud oddlužení povolí, dluh se tak zmrazí a dlužná částka už nenarůstá. Podmínkou pro to, aby soud bankrot mohl vyhlásit, je, že dluhy nevznikly podnikatelskou činností.
Návrhy na rozhodnutí o úpadku ve Středočeském kraji se množí od roku 2009. Tehdy v porovnání s rokem 2008 stouplo číslo o dvojnásobek na 652. Loni už chtělo zbankrotovat v kraji celkem 1310 lidí a letos do konce září žádalo soud o prohlášení úpadku už 1494 osob.
Soud povolí téměř jednu polovinu z žádostí. Třetinu zamítne kvůli chybám ve formuláři, někdy nesouhlasí věřitelé nebo za to může nízký příjem. Lidé musí být schopni pět let splácet tolik, kolik jim určí soud. A žijí v podstatě z životního minima.
Třetinu částky musí dlužník splatit do pěti let. Pokud nesplácí, čeká ho konkurz, tedy zpeněžení celého majetku dlužníka. Konkurz čeká i ty, kterým soud osobní bankrot nepovolí. „Loni jsme ho prohlásili ve 147 případech, letos už ve 140 případech,“ uvedla mluvčí Steinerová.
Jedním z důvodů, proč soud návrh odmítne, bývá že žadatel nemá žádný majetek. Loni tak musel soudce zamítnout návrh na prohlášení úpadku třiasedmdesátkrát, letos to udělal zatím v 63 případech. Středočeský kraj je v celkovém počtu již vyhlášených bankrotů na třetím místě. Vyplývá to z analýzy společnosti Czech Credit Bureau.
Z 9268 vyhlášených osobních bankrotů v deseti měsících letošního roku se jich nejvíce týkalo obyvatel Moravskoslezského a Ústeckého kraje (1416 a 1397 případů) a s odstupem za nimi pak obyvatel Středočeského kraje (888 případů). Nejmenší počet osobních bankrotů vykázal kraj Vysočina (170), dále pak Praha (297) a Pardubický kraj (340 případů).