Palmovka je blíže proměně. Praha tu chce postavit dva tisíce bytů i kosmické centrum

Jak by mohla nová Palmovka vypadat.

Jak by mohla nová Palmovka vypadat. Zdroj: MHMP

Neutěšené prostředí pražské Palmovky by se do budoucna mohlo stát moderní čtvrtí pro tisíce nových obyvatel. Plány Pražské developerské společnosti jsou nyní blíže realitě, když pražští zastupitelé minulý týden schválili změnu územního plánu, která rozvoj oblasti umožní. Nové sídlo by zde měla najít evropská agentura pro kosmický výzkum EUSPA, která vznikne na místě nedostavěné administrativní budovy, kde měla původně sídlit radnice osmé městské části.

Proměnit by se mělo konkrétně osmihektarové území mezi ulicemi Voctářova, Švábky a Sokolovská v Praze 8, kde město vlastní pozemky. Jedná se o největší rozvojové území, které Praha v širším centru metropole ovládá. Pražská developerská společnost zde připravuje dva tisíce bytů a kromě toho až 50 tisíc metrů čtverečních ploch pro kanceláře, restaurace, kavárny, obchody a pro služby. Část by měla být použita i pro nekomerční účely, ať už půjde o základní školu, nebo třeba o knihovnu.

„Z pohledu hlavního města se jedná o strategické území s konsolidovaným vlastnictvím a potenciálem. Podařilo se nám do něj zajistit umístění sídla EUSPA, která bude jedním ze světových center vědeckého a technologického vývoje a také místem nových pracovních příležitostí,“ popisuje náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Schválení změny územního plánu umožní městu podle Hlaváčka dokončit také majetkové vypořádání s dopravním podnikem. „Předpokládám, že na podzim bude možné prostřednictvím Pražské developerské společnosti zahájit přípravu prvních konkrétních projektů, které vycházejí z územní studie a z nové podoby územního plánu.“

Jak by mohla nová Palmovka vypadat.Jak by mohla nová Palmovka vypadat.|MHMP

Změna také umožní odblokovat deset let trvající problém s nedostavěným torzem zamýšleného Centra Nová Palmovka, kterou se nepodařilo místní radnici dokončit a projekt tak musel převzít pražský magistrát. Ten chce rozestavěnou budovu rekonstruovat, dokončit a připravit pro kosmickou agenturu, která dnes sídlí v pražských Holešovicích. Investice by měla dosáhnout až 2,6 miliardy korun.

Nový development propojí Rohanský ostrov, Invalidovnu a Palmovku. Urbanistická studie počítá s tím, že součástí nové čtvrtě by měl být centrální park s promenádou a několik menších náměstí. Realizace by se měla uskutečnit po etapách v horizontu pěti až patnácti let.