Piloti ČSA se připojí ke stávkové pohotovosti letušek | E15.cz

Piloti ČSA se připojí ke stávkové pohotovosti letušek

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Piloti Českých aerolinií se ke stávkové pohotovosti letušek připojí ve čtvrtek v poledne. Nepřistoupili tak na návrh kolektivní smlouvy předložený vedením firmy. ČTK to sdělil zdroj z ČSA. Stejný návrh aerolinií již v úterý odmítli stevardi a letušky, kteří stávkovou pohotovost zahájili dnes v poledne.

Letuškám a stevardům v únoru klesly mzdy o desítky procent. Navýšení platů v řádu tisíců korun navržené zprostředkovatelem vybraným ministerstvem práce ale dopravce nepřijal a navrhl výrazně nižší růst. Podle ČSA by vyšší mzdy pro firmu představovaly neúnosné zatížení a odporovaly restrukturalizačnímu plánu. Cestující firma ujistila, že samotné zahájení stávkové pohotovosti se leteckého provozu nedotkne.

Kolektivní vyjednávání v ČSA trvá od loňského podzimu. V únoru, po vypršení platnosti staré kolektivní smlouvy, prosadilo vedení společnosti razantní snížení platů provozních zaměstnanců. Mzdy některých letušek a pilotů klesly v únoru podle odborů až o 40 procent. Základní hrubý plat letušky podle nového mzdového výměru se tak snížil až na 15 tisíc korun.

K tomu je ale podle ČSA ještě nutné započíst několik tisíc korun, které dostávají na dietách a kapesném. Při započtení průměrně odlétaných 61 hodin činí podle ČSA čistý výdělek letušek zhruba 29 tisíc korun měsíčně. Piloti berou v rozmezí od 50 tisíc do více než 100 tisíc korun měsíčně. Záleží na počtu odlétaných let a na tom, zda pilot létá s vrtulovým nebo proudovým letadlem.

ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun při tržbách převyšujících 13 miliard. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají necelých 700 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.