U dalších 48 procent firem se letos podle průzkumu průměrná mzda nezměnila, u tří procent pak dokonce klesla. U jednoho procenta se mzdy snížily o více než tři procenta. Mzdy se zvyšovaly o něco častěji ve větších firmách s obratem nad 40 milionů korun.
„Pozitivní vývoj ekonomiky zatím nemá výrazný dopad na růst mezd. Současný trend bych nazval spíše jako rehabilitaci společností, které se přestávají bát investovat své peníze do rozšíření výroby a rozvoje firem,“ komentoval čísla výkonný ředitel firemní bankovnictví ČSOB Petr Manda.
Srovnání zpětného hodnocení roku 2015 vyznívá poměrně příznivě, protože koncem loňského roku růst o více než tři procenta čekala jen tři procenta společností. Průměrná mzda v Česku se v letošním druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 875 korun na 26 287 korun. Nominálně růst činil 3,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 2,7 procenta.
Průměrný plat v České republice
source: tradingeconomics.com
S růstem české ekonomiky a poklesem nezaměstnanosti stoupá tlak na zvyšování mezd, upozornila Zuzana Lincová ze serveru Profesia.cz. Firmy po několika letech mění náborové strategie, protože v mnoha oborech se začíná projevovat nedostatek pracovníků. Podle údajů serveru stoupají také platové nároky uchazečů o práci.
„Platové nároky uchazečů o práci stoupají již od čtvrtého čtvrtletí 2013,“ uvedla Lincová. Zajímavé je i to, že firmy začínají v inzerátech častěji zveřejňovat výši platu na poptávané pozici. Informace o budoucí mzdě přiměje odepsat na inzerát o 52 procent více uchazečů.
Největším lákadlem je zveřejněná budoucí mzda pro kvalifikované zaměstnance netechnického zaměření, výrazně ovlivní také zájem pomocných zaměstnanců, top manažerů nebo kvalifikovaných dělníků a zaměstnanců ve službách.