Podepsáno. Česko prodloužilo pronájem gripenů do roku 2027

Český gripen

Český gripen Zdroj: CC BY-SA 2.0: Milan Nykodym

Zástupci českého a švédského ministerstva obrany dnes na letecké základně v Čáslavi podepsali dodatek ke smlouvě, kterým se prodlouží pronájem letounů Jas-39 Gripen. Česko bude mít 14 švédských nadzvukových stíhaček v pronájmu do roku 2027 s opcí na další dva roky.

V letech 2015 až 2027 dá stát na financování nadzvukového letectva 21,4 miliardy korun. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly dosud. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) smlouvu označil za vyváženou a pro ČR výhodnou. Věří, že spolupráce bude pokračovat i v dalších oblastech. Jsou pro to podle něj vytvářeny předpoklady.

Smlouvu podepsal náměstek ministra obrany Bohuslav Dvořák a za švédskou stranu zástupce ministerstva obrany Ulf Hammarström.

Stíhačky budou podle nové smlouvy o pronájmu modernizovány a Česko s novým kontraktem získá více služeb. Pořízeny budou například systémy datového přenosu informací ve formátu NATO, systémy utajovaného hlasového spojení, nočního vidění či systémy působení proti pozemním cílům s použitím neřízené i řízené letecké munice. Počítá se také s dalším výcvikem pozemního a létajícího personálu české armády a pořízením nezbytné munice.

Česko má gripeny od Švédů pronajaté od dubna 2005, dosavadní pronájem vyprší v roce 2015. O dodatku ke smlouvě se začalo vyjednávat před více než dvěma lety.

Jas-39 Gripen
Letouny Jas-39 Gripen používají vedle Švédska a České republiky také Maďarsko, Jihoafrická republika a Thajsko.

Chybějící posudek

Deník E15 nedávno upozornil, že ministru obrany chybí znalecký posudek o ceně v místě a čase obvyklé, který by potvrdil, jestli je nový kontrakt skutečně výhodný. Za stejné pochybení při nákupu dopravních letounů CASA vyšetřovatelé stíhají exministryni obrany Vlastu Parkanovou.

Nynější šéf obrany Martin Stropnický v březnu prohlásil, že s vypracováním posudku nepočítá. Podle něj si ministerstvo už v minulých letech nechalo zpracovat podklady o srovnatelných nabídkách, které posuzoval meziresortní tým. Věc prý posuzoval i Nejvyšší kontrolní úřad a nenašel žádné pochybnosti. „Považuji to za dostatečné. Nebyl žádný důvod se zamýšlet nad jiným řešením,“ konstatoval ministr.