Pojišťovny musí zveřejňovat smlouvy s nemocnicemi, rozhodla vláda | E15.cz

Pojišťovny musí zveřejňovat smlouvy s nemocnicemi, rozhodla vláda

Zdravotní sestra
Zdravotní sestra
• 
ZDROJ: e15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdravotní pojišťovny musí zveřejňovat na internetu smlouvy s ambulancemi a nemocnicemi a zastavit nábory pojištěnců přes jiné firmy, rozhodla dnes vláda. Pojišťovny podle novely, kterou dostanou zákonodárci, mají také dávat data resortu zdravotnictví a financí a omezit rezervní fondy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil novou povinnost pro pojišťovny za revoluci v transparentnosti financování zdravotní péče v Česku.

Dosavadní dobrovolné zveřejňování smluv některé pojišťovny odmítly, proti byli i ambulantní specialisté. Ti chtějí text schválené novely analyzovat, zda není v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

„Legislativa, kterou dnes vláda schválila, poprvé po 25 letech ukládá všem zdravotním pojišťovnám zveřejňovat smlouvy, které se ve zdravotnictví uzavírají ve věci financování zdravotní péče. Je to tedy průlom z hlediska transparentnosti a já jsem přesvědčen, že tato novela také zvýší efektivitu financování zdravotní péče v naší zemi,“ řekl premiér.

„Zdravotní pojišťovny teď budou pod větší veřejnou kontrolou, každý občan si může na internetu dohledat smlouvy uzavřené s pojišťovnou. Zároveň končí nábory pomocí třetích osob. Považuji je za nehospodárné. Podstatně se také zpřísní podmínky pro obsazování vedení pojišťoven, které mají zamezit střetům zájmů,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už zveřejňuje smlouvy s nemocnicemi a podle mluvčího Oldřicha Tichého vítá i to, že pojišťovny nebudou smět platit za přetahování klientů stamiliony náborářským firmám.

„VZP jim minimálně od příchodu nového vedení nedala ani korunu a poškozuje ji, že některé pojišťovny to dělají. Se zákazem včetně vysokých sankcí proto jednoznačně souhlasí,“ řekl ČTK Tichý. VZP podle něj nevidí problém ani v tom, aby poskytovala data oběma ministerstvům.

Pokus o zprůhlednění finančních toků
Schválené změny jsou součástí plánu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka loni přijatého vládou. Má zprůhlednit finanční toky, jak to žádá ministr financí Andrej Babiš. Resort spotřebuje za rok 290 miliard korun, loni daly pojišťovny na úhradu péče 221,8 miliardy korun. Novela upravuje i rezervní fondy, pojišťovny z nich mají dát na péči ročně 600 milionů. Norma řeší i dílčí věci, očkování proti rakovině čípku uhradí pojišťovny nově i jen ve dvou dávkách.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra podle ředitele Jaromíra Gajdáčka smlouvy také už zveřejňuje, ale jen u zařízení, která souhlasí. „Ambulantní specialisté zveřejňování odmítli, což jsme ctili. Pokud bude přijata novela ve znění, jaké dnes projednala vláda, budeme zákon respektovat a zveřejníme všechny smlouvy,“ řekl Gajdáček s tím, že externí náboráře přestali najímat už loni.

Podle Gajdáčka opatření dnes přijatá vládou ale neřeší zásadní problémy zdravotnictví. „Zdravotní pojišťovny by přivítaly zrovnoprávnění a rozšíření pravomocí, elektronizaci či zajištění dalších finanční zdrojů například umožněním komerčního připojištění,“ vysvětlil.

V povinném zveřejňování smluv nevidí problém například ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. „To není žádný problém, my už to dávno děláme a na našem webu máme všechny smlouvy se zdravotními pojišťovnami, vysvětlil ředitel. Podobně postupovaly i další nemocnice.

Obavy ambulancí

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko se problémů obává. „To, že to bude ze zákona, ještě neznamená, že s tím budeme souhlasit,“ řekl ČTK. Schválené znění chce sdružení analyzovat, a pokud usoudí, že je v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, napadne ho a vyzve členy, aby informace o smlouvě neposkytovali, dokud se vše nevyřeší.

Něco jiného podle Jojka je zveřejňovat obraty a smlouvy nemocnic, kde se v tom podle něj „nevyznají ani poučení lidé“, a něco jiného to dělat u soukromých ambulancí. Obává se i toho, že veřejnost bude příjem ambulance považovat za plat lékaře. „To je hrubý omyl, protože je to platba na provoz, elektřinu, přístroje, spotřební materiál či plat sestry,“ řekl.

Sankce za nezveřejnění smlouvy by mohla dosáhnout až deseti milionů korun, pokuta za nábor přes jinou firmu až pěti milionů korun. Snížení přídělu do rezervního fondu je z 1,5 na 0,75 procenta.

Pavel Páral: Doktorský Otesánek otevřel ústa

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.