Policie viní v kauze Oleo Chemical deset lidí včetně Rittiga | E15.cz

Policie viní v kauze Oleo Chemical deset lidí včetně Rittiga

Ivo Rittig
Ivo Rittig
• 
ZDROJ: CTK/Kamaryt Michal

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie dnes obvinila lobbistu Iva Rittiga a dalších devět lidí v kauze firmy Oleo Chemical. Údajná organizovaná skupina prý vyváděla peníze z této společnosti, která měla kontrakt s pražským dopravním podnikem. Pražské vrchní státní zastupitelství uvedlo, že se trestní stíhání týká praní špinavých peněz, krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku. O případných návrzích na vazbu se bude rozhodovat v sobotu.

Podle státního zástupce Adama Borguly vyváděli obvinění peníze z Oleo Chemical a dále je převáděli, aby zastřeli jejich pravý původ. „Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická,“ upozornil. Za dané trestné činy hrozí až osm let vězení nebo propadnutí majetku. Jména obviněných ani další podrobnosti žalobce nesdělil.

Obvinění Rittiga potvrdila jeho advokátka Katarína Kožiaková Oboňová. „Mému klientovi bylo sděleno obvinění a byl zadržen. Zda bude podán návrh na vazbu, to nevím, ale lze to předpokládat, neboť se domnívám, že právě proto bylo celé obvinění vykonstruováno,“ napsala.

Server Lidovky.cz napsal, že dalšími obviněnými jsou Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal. Policie prý stíhá také advokátova bratra Petra Michala. Obviněný je i Rittigův obchodní partner Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů, která figuruje v kauze pražského dopravního podniku. Za firmu Oleo Chemical prý policisté obvinili její zakladatele Michala Urbánka a Kamila Jirounka a ještě dalšího zaměstnance Radomíra Kučeru. Desítku stíhaných pak doplňují jednatelka a další pracovník firmy Peskim, která prý pomáhala vyvádět peníze z Olea Chemical. Jednatelem Peskimu je právě Petr Michal.

Kmeť byl dnes v sídle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na pražském Perštýně, odpoledne budovu opustil bez pout a sám. Na dotaz ČTK, zda byl vypovídat v aktuální kauze, odpověděl, že ne.

Policie v souvislosti s kauzou zasahovala od časných ranních hodin na různých místech v Praze včetně Rittigovy vinohradské vily. Podle ČTK do domu vpodvečer přijel advokát Vlastimil Rampula, který lobbistu zastupuje v kauze předražených jízdenek. V ní čelí obvinění z praní špinavých peněz vedle Rittiga, Davida a Kmetě i další lobbistův právník Marek Stubley. Tento případ i další kauzy spojené s pražským dopravním podnikem rovněž dozoruje státní zástupce Borgula.

Kauza se údajně týká také Rittigových právníků Karolíny Babákové a Davida Michala. Podle informací E15.cz se policisté obzvláště zajímali právě o Babákovou a její aktivity.

Kauza souvisí s prodejem jízdenek

Borgula je dozorujícím státním zástupcem v kauzách spojených s pražským dopravním podnikem, tedy i s kauzou předražených jízdenek. V ní čelí obvinění z praní špinavých peněz Rittig, David, další lobbistův právník Marek Stubley i Rittigův obchodní partner a zástupce karibské firmy Cokeville Assets Peter Kmeť.

Podle dřívějšího tvrzení Nadačního fondu proti korupci figurovala Cokeville Assets rovněž v zakázce na dodávku pohonných hmot pro dopravní podnik, kterou získala firma Oleo Chemical. U dodávky byl údajně nastaven podobný systém jako v případu jízdenek: Oleo Chemical prý měla rovněž uzavřenou poradenskou smlouvu s Cokeville Assets a odváděla jí část peněz. Ty prý zřejmě končily u Rittiga.

Až osmiletý trest

Obviněným hrozí až osm let vězení či propadnutí majetku. Rittig se o žalobci Borgulovi už dříve veřejně vyjádřil tak, že „by se měl začít dlouhodobě léčit v psychiatrické léčebně“. Jeho kroky označil za šikanu. Stalo se tak poté, kdy žalobce u obvodního soudu neuspěl s návrhem na vzetí Rittiga do vazby. Vazbu navrhl, protože pražský městský soud předtím lobbistovi žijícímu v Monaku zrušil zákaz vycestování z Česka.

Vedle kauzy předražených jízdenek čelí Rittig a právník Michal obvinění také v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv BIS, kterého se údajně dopouštěla někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová.

Kontroverzní Rittig figuruje v řadě kauz, jež vyšetřuje policie
Ivo Rittig se narodil 3. ledna 1963. Trvalé bydliště má v Monaku, odkud příležitostně jezdí do ČR. V polovině letošního ledna Rittig řekl České televizi, že uvažuje o definitivním odchodu z České republiky.
Podle internetové verze obchodního rejstříku dříve figuroval ve statutárních orgánech řady firem, dnes je jeho jméno k nalezení již jen u akciové společností Taminvest CZ a společnosti s ručením omezeným Rittig & Partners.
Výše jeho majetku je sporná. Policisté, kteří chtěli zajistit jeho majetek kvůli případné náhradě škody v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, dospěli k závěru, že Rittig oficiálně nevlastní žádné nemovitosti, a to ani v Monaku, ani v České republice.
Podle údajů, které se objevily v tisku, se Rittig vyučil prodavačem a praxi absolvoval ve známém pražském lahůdkářství U Paukertů. V roce 1981 nastoupil jako prodavač do podniku Potraviny Praha a o pouhé dva roky později se stal vedoucím samoobsluhy. Jeho působení v prodejně podle Hospodářských novin skončilo mankem 766.000 Kčs. Rittig kvůli tomu údajně strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho soudy pravomocně potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie Václava Havla. Trest si následně nechal zahladit, takže se na něj musí pohlížet jako na netrestaného.
Počátkem 90. let se Rittig stal promotérem boxerských zápasů a začal podnikat v oblasti luxusní módy. Podle týdeníku Respekt si Rittigovy firmy půjčily u Komerční banky několik set milionů korun, které podle týdeníku nesplatily, načež byl dluh údajně vyveden do České konsolidační agentury.
V uplynulých letech jej média opakovaně označovala za jednoho z „kmotrů“ ODS, kteří mají velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované veřejné zakázky. Rovněž mu je přisuzován velký vliv na bývalého středočeského hejtmana a dvojnásobného ministra Petra Bendla.
S Rittigovým jménem bývá v tisku spojováno několik kauz. Nejznámější je zakázka na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek. V souvislosti s tímto případem policie v polovině února obvinila Rittiga a čtyři další osoby z praní špinavých peněz. Rittig se proti tvrzení fondu bránil žalobou, ve které požadoval odškodnění. Loni v červnu mu pražský městský soud nevyhověl, v polovině září ale Vrchní soud v Praze kauzu vrátil k novému projednání.
Žalob kvůli tvrzením o jeho účasti v podezřelých obchodech podal Rittig v poslední době více. Nelíbila se mu například slova šéfa české pobočky Transparency International (TIC) Davida Ondráčky, který letos v březnu v televizi řekl, že Rittig údajně figuruje „ve fotovoltaické kauze Amun.Re“. Pražský městský soud před dvěma týdny Rittigovu žalobu nepravomocně zamítl. Kromě případu s obřími solárními parky u Ralska a Mimoně, jež koupila společnost ČEZ od neprůhledné firmy, byl Rittig podle České televize napojen i na zakázku na sledování aut ČEZ.
Loni v červnu jej místopředseda ČSSD a současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nazval na zasedání Sněmovny „lupičem“. Rittig se kvůli tomu se Zaorálkem soudil a v březnu padl nepravomocný rozsudek, podle něhož se Zaorálek nemusí za použití výrazu lupič omlouvat. Soud ale zároveň lobbistovi přiřkl právo na satisfakci za to, že ho Zaorálek ve svém projevu dal do souvislosti se zlatem a penězi nalezenými při loňské policejní razii na úřadu vlády a dalších místech.
Minulý týden lobbista částečně uspěl se žalobou, kterou podal na vydavatelství Economia kvůli článku z loňského roku. Ten jej mj. spojil s penězi a zlatem zabavenými v kauzách kolem bývalé šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (Nečasové). Soud Rittigovi nepravomocně přiznal právo na omluvu, vydavatelství se odvolalo. Rittig přitom čelí v kauzách kolem současné Nečasovy manželky obvinění kvůli údajnému vyzrazování utajovaných zpráv z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle Lidových novin existuje podezření, že Rittig dostával od Nečasové materiály tajných služeb.
V pátek 26.9. 2014Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil deset lidí z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění údajně vyváděli finanční prostředky ze společnosti Oleo Chemical a tyto peníze dále převáděli za účelem zastření jejich pravého původu. Podle Česká televize a serveru iDnes.cz byl Rittig zadržen a podle médií se kauza týká i jeho právníků Karolíny Babákové a Davida Michala.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video