Popelka si k „popravě vlády“ pozval Okamuru, Stehlíka, či zaměstnance metra | E15.cz

Popelka si k „popravě vlády“ pozval Okamuru, Stehlíka, či zaměstnance metra

Symbolická poprava politika na shromáždění, které pořádalo 7. dubna na Václavském náměstí v Praze hnutí nespokojených občanů Holešovská výzva.
Symbolická poprava politika na shromáždění, které pořádalo 7. dubna na Václavském náměstí v Praze hnutí nespokojených občanů Holešovská výzva.
• 
ZDROJ: ctk

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je chladné nedělní odpoledne a z reproduktorů na horním konci Václavského náměstí se ozývá historizující píseň. Na pódiu stojí několik mužů s vážnými výrazy a v rytířské zbroji, mezi nimi do půli těla svlečený kat s mohutnou sekyrou. Na scénu přinášejí vycpanou figurínu v saku a kravatě.

„Jsi odsouzen za to, že jsi měl hlídat královskou pokladnu, neviděl jsi však, že v pokladnici díra,“ zní ortel, načež kat usekne figuríně hlavu. Několika stovkám přihlížejících lidí není nutné říkat, koho panák představuje. Ministr financí Miroslav Kalousek je zobrazen i na jednom z transparentů ve vězeňském mundůru a s nápisem „Soustavně zadlužuji občany ČR“.

Pořadatelem „popravy“ vlády a demonstrace nazvané „Soumrak kmotrů“ u sochy svatého Václava je hnutí Holešovská výzva a její lídr, aktivista Slávek Popelka. Ten na pódiu shromážděné demonstranty vyzval, aby od pondělka přišli zablokovat vstup do Strakovy akademie a tím znemožnit práci vlády. Popelka si také vyžádal souhlas přítomných, aby byla ustavena „dočasná občanská vláda“. Její složení ale do uzávěrky tohoto článku neprozradil.

Herci převlečení za politiky čekají v kleci na svůj další osud na shromáždění, které pořádalo 7. dubna na Václavském náměstí v Praze hnutí nespokojených občanů Holešovská výzva. Autor: ctk

Herci převlečení za politiky čekají v kleci na svůj další osud na shromáždění, které pořádalo 7. dubna na Václavském náměstí v Praze hnutí nespokojených občanů Holešovská výzva.

Na podiu se během studeného odpoledne postupně střídá pestrá, nesourodá skupina lidí. Po Popelkovi mluví senátor Tomio Okamura, jenž ve svém vystoupení požaduje zavedení přímé demokracie. To je podle něho možné pouze změnou ústavy, k čemuž je potřeba dvoutřetinová ústavní třetina v parlamentu. „Dvacet let se reformuje a jsme stále na začátku. Jen stát je chudý jako kostelní myš,“ říká Okamura demonstrujícím. Ti ho odměňují skandováním „Tomio, Tomio!“

Stehlíkův návrat

Na pódiu se několikrát objeví také bývalý majitel zkrachovalých hutí Poldi Kladno Vladimír Stehlík. Svůj projev, ve kterém se kromě politiků Stehlík opřel také do sudetských Němců, zakončí slibem, že před lety rozpadlá „poldovka“ zachrání český průmysl.

K mikrofonu se během dne objevila celá řada spíkrů; od herce Jiřího Pomeje až po bývalého zaměstnance pražského metra. Kritiku vlády si přišlo poslechnout podle organizátorů několik tisíc lidí, podle policie zhruba čtyři sta lidí. Šlo o pestrou směsici: v davu bylo vidět transparenty s nápisem „Čtvrtý odboj“, plakáty „Osvoboďte Bradleyho Manninga“, ale třeba také mladíky se sovětskými vlajkami či holé lebky v bundách neonacistické značky Thor Steinar. Bizarní atmosféru dokresloval stánek s vegetariánským občerstvením mnichů Hare Krišna.

Neúspěchem skončilo vypravení zvláštního vlaku z Ostravy, který do metropole přivezl pouhých šestnáct lidí. Podle organizátorů za to mohou České dráhy, které odjezd vlaku na poslední chvíli přesunuli z osmé na šestou hodinu ranní.

O minulých protivládních protestech čtěte více:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video