Popelka si k „popravě vlády“ pozval Okamuru, Stehlíka, či zaměstnance metra

Symbolická poprava politika na shromáždění, které pořádalo 7. dubna na Václavském náměstí v Praze hnutí nespokojených občanů Holešovská výzva.

Symbolická poprava politika na shromáždění, které pořádalo 7. dubna na Václavském náměstí v Praze hnutí nespokojených občanů Holešovská výzva. Zdroj: ctk

Je chladné nedělní odpoledne a z reproduktorů na horním konci Václavského náměstí se ozývá historizující píseň. Na pódiu stojí několik mužů s vážnými výrazy a v rytířské zbroji, mezi nimi do půli těla svlečený kat s mohutnou sekyrou. Na scénu přinášejí vycpanou figurínu v saku a kravatě.

„Jsi odsouzen za to, že jsi měl hlídat královskou pokladnu, neviděl jsi však, že v pokladnici díra,“ zní ortel, načež kat usekne figuríně hlavu. Několika stovkám přihlížejících lidí není nutné říkat, koho panák představuje. Ministr financí Miroslav Kalousek je zobrazen i na jednom z transparentů ve vězeňském mundůru a s nápisem „Soustavně zadlužuji občany ČR“.

Pořadatelem „popravy“ vlády a demonstrace nazvané „Soumrak kmotrů“ u sochy svatého Václava je hnutí Holešovská výzva a její lídr, aktivista Slávek Popelka. Ten na pódiu shromážděné demonstranty vyzval, aby od pondělka přišli zablokovat vstup do Strakovy akademie a tím znemožnit práci vlády. Popelka si také vyžádal souhlas přítomných, aby byla ustavena „dočasná občanská vláda“. Její složení ale do uzávěrky tohoto článku neprozradil.

Herci převlečení za politiky čekají v kleci na svůj další osud na shromáždění, které pořádalo 7. dubna na Václavském náměstí v Praze hnutí nespokojených občanů Holešovská výzva.Herci převlečení za politiky čekají v kleci na svůj další osud na shromáždění, které pořádalo 7. dubna na Václavském náměstí v Praze hnutí nespokojených občanů Holešovská výzva. | Zdroj: ctk

Herci převlečení za politiky čekají v kleci na svůj další osud na shromáždění, které pořádalo 7. dubna na Václavském náměstí v Praze hnutí nespokojených občanů Holešovská výzva.

Na podiu se během studeného odpoledne postupně střídá pestrá, nesourodá skupina lidí. Po Popelkovi mluví senátor Tomio Okamura, jenž ve svém vystoupení požaduje zavedení přímé demokracie. To je podle něho možné pouze změnou ústavy, k čemuž je potřeba dvoutřetinová ústavní třetina v parlamentu. „Dvacet let se reformuje a jsme stále na začátku. Jen stát je chudý jako kostelní myš,“ říká Okamura demonstrujícím. Ti ho odměňují skandováním „Tomio, Tomio!“

Stehlíkův návrat

Na pódiu se několikrát objeví také bývalý majitel zkrachovalých hutí Poldi Kladno Vladimír Stehlík. Svůj projev, ve kterém se kromě politiků Stehlík opřel také do sudetských Němců, zakončí slibem, že před lety rozpadlá „poldovka“ zachrání český průmysl.

K mikrofonu se během dne objevila celá řada spíkrů; od herce Jiřího Pomeje až po bývalého zaměstnance pražského metra. Kritiku vlády si přišlo poslechnout podle organizátorů několik tisíc lidí, podle policie zhruba čtyři sta lidí. Šlo o pestrou směsici: v davu bylo vidět transparenty s nápisem „Čtvrtý odboj“, plakáty „Osvoboďte Bradleyho Manninga“, ale třeba také mladíky se sovětskými vlajkami či holé lebky v bundách neonacistické značky Thor Steinar. Bizarní atmosféru dokresloval stánek s vegetariánským občerstvením mnichů Hare Krišna.

Neúspěchem skončilo vypravení zvláštního vlaku z Ostravy, který do metropole přivezl pouhých šestnáct lidí. Podle organizátorů za to mohou České dráhy, které odjezd vlaku na poslední chvíli přesunuli z osmé na šestou hodinu ranní.

O minulých protivládních protestech čtěte více:

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise