Praha má ode dneška ulici Ronalda Reagana

„Tato ulice je symbolem zvláštního přátelství mezi Českou republikou a USA,“ řekl několika stovkám přítomných lidí velvyslanec Eisen.
Condoleezza Riceová pak ve svém projevu řekla, že by Reagan byl první, kdo by řekl, že svoboda nepřišla do Česka z USA, ale díky nezdolnému duchu Čechů. Znovunabytá svoboda klade podle ní otázku, co s ní Češi udělají. „Stačí, že si ji vzali zpět, nebo to znamená další zodpovědnost? Lidé v Česku jasně odpověděli ano,“ prohlásila.
Riceová občanům Česka poděkovala za obrovskou čest, kterou prokázali pojmenováním ulice po Ronaldu Reaganovi. „Pojmenování ulice po prezidentu USA je projevem vděku, respektu a snahy nezapomenout,“ doplnila starostka Prahy 6 Marie Kousalíková, než společně s Riceovou a velvyslancem strhli plachtu z cedule s novým názvem ulice.
Na slavnostní akt přišla i skupina Reaganových odpůrců
Během slavnostního aktu ale došlo i na projevy nesouhlasu. Když Riceová přistoupila k mikrofonu, ozvalo se ojedinělé volání několika členů skupiny A-kontra: „Paní Riceová, strhněte ten mýtus!“ Rozdávali letáky s tvrzením, že „lepší je mít ulici pojmenovanou podle zapomenutého spisovatele než podle člověka s krví na rukou“.
Reagan se podle nich provinil mimo jiné tím, že podporoval apartheid v Jižní Africe. Valná většina přítomných s kritiky nesouhlasila a dala to hlasitě najevo. Policie nezasahovala. „Demokracie je dobrá věc, ale občas je hlučná,“ přešla incident Riceová.
Dnešní slavnost byla připomínkou 100. výročí Reaganova narození. Žil v letech 1911 až 2004, prezidentem byl v letech 1981 až 1989. Než vstoupil do politiky, pracoval jako filmový herec, za svoji kariéru ztvárnil 88 rolí a byl také předsedou hereckých odborů.