Prahou prošel růžový pochod proti rakovině prsu, přišlo 17 tisíc lidí

Prahou prošel pochod proti rakovině prsu

Prahou prošel pochod proti rakovině prsu Zdroj: ctk

Prahou se už podvanácté vydal takzvaný růžový pochod na podporu boje proti rakovině prsu. Zapojilo se do něj na 17 tisíc lidí. Uvedl to Michal Čech z pořadatelského týmu. Cílem charitativní akce je upozornit na rizika choroby, podpořit prevenci a přimět ženy zajít na vyšetření. Každoročně lékaři v Česku odhalí nádor prsu asi 6000 ženám a 1600 pacientek umírá.

Vstupenkou na akci bylo i letos tričko, a to za 399 korun. Ženy si mohly pořídit volné růžové, muži fialové s límečkem. Výtěžek z prodeje poputuje na prevenci, výzkum nemoci i podporu pacientek. Účastnice a účastníci zaplnili park Kampa, odkud se po poledni jejich průvod vydal do Žlutých lázní. V čele jely čtyři policistky na koních. Za nimi šli dva pořadatelé s lopatkou a velkým pytlem, aby po zvířatech případně hned uklidili. Rytmus udávala skupina bubeníků, před nimi se pohybovali tanečníci na chůdách.

Na růžový dav čekaly po trase další skupinky. Největší atrakcí průvodu se stalo několik hereček a zpěvaček, které jsou takzvanými ambasadorkami akce a boje proti rakovině prsu. Mezi ně patří třeba Aňa Geislerová, Tereza Brodská či Simona Stašová.

„Když už člověk má to štěstí, že docílil něčeho a je známý, tak kdo jiný by měl dělat charitativní akce. S oblibou říkám, že to dělám ze sobeckých důvodů. Já si z toho vyrvávám ten dobrý pocit ze sebe sama. Člověk to ale nemá zadarmo, to ne, musí pro to něco udělat. Proto sem chodím,“ řekla ČTK herečka Simona Stašová. Dodala, že účast na růžovém pochodu není ale jediná její dobročinná aktivita, podporuje třeba i projekty pro nevidomé a mentálně postižené.

Česko má od roku 2002 program na odhalování rakoviny prsu. Ženám nad 45 let hradí každé dva roky preventivní mamografickou prohlídku zdravotní pojišťovny. Díky programu se tři čtvrtiny případů zjistí v počátečních stadiích a dají se dobře léčit.