Pražská koalice se rozpadla: ODS chce znovu jednat s TOP 09 | E15.cz

Pražská koalice se rozpadla: ODS chce znovu jednat s TOP 09

Boris Šťastný
Boris Šťastný
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražská ODS se rozhodla ukončit koaliční spolupráci s ČSSD na pražské radnici. Návrh předsedy pražské ODS Borise Šťastného schválila dnes jednomyslně regionální rada strany. Koalice vznikla po loňských podzimních volbách, v nichž zvítězila TOP 09. Koaliční partneři měli dlouhodobé spory. ODS teď chce o nové koalici vyjednávat s TOP 09, což podpořil i předseda ODS a premiér Petr Nečas.

Záležitostí by se měl zabývat ještě zastupitelský klub ODS, který se podle Šťastného sejde v úterý v podvečer na pražské radnici. Primátor Bohuslav Svoboda novinářům řekl, že neočekává, že by hlasování v klubu dopadlo jinak než dnes na radě.

Podle Šťastného ODS navrhne ČSSD třicetidenní přechodnou lhůtu, během níž by se nic neměnilo. Pokud nebudou sociální demokraté souhlasit, skončí koalice už v úterý, uvedl Šťastný. Dokud nebude uzavřena nová koalice, rada města bude fungovat v současném složení.

ODS chce vyjednávat o nové koalici s TOP 09. „Uděláme vše pro to, abychom uzavřeli smlouvu s TOP 09,“ řekl Šťastný. Ve vyjednávacím týmu bude kromě Šťastného také primátor Svoboda a předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek. Občanští demokraté budou i nadále usilovat o funkci primátora, dodal Šťastný.

„Nikdy jsem se netajil, že dávám přednost středopravé koalici ODS a TOP 09 před koaliční spoluprací s ČSSD na pražském magistrátu,“ komentoval politický vývoj v metropoli premiér Nečas. O možnosti vytvořit v Praze koaliční radu ODS a TOP 09 prý jednal již před několika týdny s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS). „Získal mou podporu a plnou podporu má i nadále,“ prohlásil premiér.

Tvrdé spory se vedly o rozpočet

Koaliční partneři se v poslední době přeli při sestavování rozpočtu na příští rok. Neshodli se například na tom, jak řešit nedostatek peněz na investiční výdaje pražského dopravního podniku. ČSSD prosazovala, aby si podnik vzal směnku s ručením města, ODS to ale odmítla.

Praze podle Šťastného s nynější koalicí hrozilo drastické zadlužení. Šťastný tvrdí, že škrtat ve svých výdajích byli ochotni jen radní za ODS. Praha v rozpočtu na příští rok zkrátila všechny provozní výdaje o pět procent. Rozpočtem se dnes zabýval i finanční výbor pražského zastupitelstva. Primátor ale na jednání řekl, že členové rady nemají s návrhem rozpočtu problém.

Někteří členové regionální rady byli dnešním rozhodnutím zaskočeni. Svoboda po jednání řekl, že jej návrh úplně nepřekvapil.

Šťastný rovněž řekl, že rozkol v koalici nesouvisí s obviněním primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD). Březina byl obžalován ze zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil. První soudní líčení je naplánováno na tuto středu.

TOP 09 je připravena vyjednávat

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský řekl, že vztahy v pražské koalici jsou už delší dobu napjaté. Pokud pražská ODS myslí výzvu k rozchodu s ČSSD vážně, bude podle něho také sociální demokracie jednat s ostatními partnery včetně TOP 09 o novém uspořádání v čele pražské radnice.

Opoziční TOP 09 situace nepřekvapila. Podle předsedy klubu zastupitelů Tomáše Hudečka je dlouhodobě patrné, že koalice nefunguje. „Koalice byla špatně udělaná, my jsme to říkali od začátku. V případě, že se rozpadne, jsme připraveni vyjednávat,“ řekl předseda pražské TOP 09 František Laudát.

Občanští demokraté po loňských volbách spolupráci s vítěznou TOP 09 odmítli a utvořili koalici s ČSSD. ODS získala křeslo primátora pro lídra své kandidátky Bohuslava Svobodu. Šťastný se ale s primátorem už delší dobu přetahuje o vliv v pražské ODS. Spory mají i oba koaliční partneři, v dubnu kvůli sporům vyvolali smírčí řízení.

Základní informace o koalici na pražském magistrátu po loňských komunálních volbách

Karel Březina, Bohuslav Svoboda a Rudolf Blažen na dnešním prvním jednání pražského magistrátu Autor: Eduard Erben, E15

- Volby na pražský magistrát loni v polovině října vyhrála TOP 09 v čele s někdejším guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou, získala 26 ze 63 zastupitelů. Na druhém místě skončila ODS (20 mandátů) a nabízelo se tak ustavení výrazně většinové koalice obou pravicových stran, které spolu také zprvu jednaly.

- Nakonec se ale občanští demokraté měsíc po volbách dohodli na spolupráci s ČSSD, která ve volbách skončila třetí a získala 14 zastupitelů. Primátorem se stal lídr ODS Bohuslav Svoboda a jeho strana získala v jedenáctičlenné radě šest křesel, ČSSD pak měla pět radních. Nyní má ale rada jen devět členů, pět za ODS a čtyři za sociální demokraty.

- Občanští a sociální demokraté ve vedení magistrátu přímo spolupracovali již v letech 1998 až 2006. I v následujícím období, kdy vládla ODS s podporou Strany zelených a SNK ED, pak měla ČSSD výrazné slovo v kontrolních orgánech i městských firmách.

- Výsledek povolebních vyjednávání vyvolal silné nesouhlasné reakce, první povolební zasedání zastupitelstva 30. listopadu, na kterém mělo být zvoleno nové vedení města, dokonce na několik hodin zablokovali demonstranti.

- Dohoda na magistrátu přitom vyvolala nevoli i v nejvyšším vedení samotných koaličních partnerů. Předseda ODS a premiér Petr Nečas ji označil za politicky nesprávný krok, Bohuslav Sobotka (tehdejší úřadující šéf ČSSD) zase prohlásil, že by mu vyhovovala koalice s TOP 09. Její předseda Karel Schwarzenberg pak dohodu označil za „potrat pražské naděje“.

- Fungování magistrátního vedení ale nebylo bez problémů, často se například objevovaly zprávy o vnitřních sporech v pražské organizaci ODS. Měly údajně příčinu v příliš nezávislém počínání primátora Svobody, které podle médií nevyhovovalo zákulisním hráčům a kvůli němuž se hovořilo o možném Svobodově odvolání. Představitelé pražských občanských demokratů ale podobné spekulace odmítali.

- Spory se objevily i mezi koaličními partnery, koncem dubna ČSSD dokonce vyvolala smírčí řízení. Sociální demokraté obvinili radní za ODS ze špatné práce a pomalého prosazování koaliční smlouvy, ti ale kritiku odmítli. Ještě do prázdnin se strany dohodly na obsazení míst ředitelů magistrátních odborů či na zrušení výběrového řízení na zástupce ředitele magistrátu a začátkem října označil primátor smírčí řízení za ukončené. Podle Svobodova prvního náměstka Karla Březiny (ČSSD) ale bylo ještě potřeba dořešit obsazení křesel v radě.

- Na vztahy v koalici naopak nemělo bezprostřední vliv obvinění a následné obžalování Březiny v souvislosti s jeho působením v orgánech zkrachovalých firem. Případ byl označen za vnitřní věc ČSSD. Primátorova náměstka naopak silně kritizovali představitelé TOP 09, kteří jej vyzývali k odstoupení.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video