Přebytek zahraničního obchodu v lednu vzrostl na 17,3 miliardy korun | E15.cz

Přebytek zahraničního obchodu v lednu vzrostl na 17,3 miliardy korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Daniel Ramirez via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zahraniční obchod Česka v lednu skončil podle předběžných výsledků v přebytku 17,3 miliardy korun, meziročně tak byl vyšší o 1,8 miliardy korun. Výsledek příznivě ovlivnil především obchod s minerálními surovinami, u kterého se meziročně snížil deficit o 7,2 miliardy korun. Oznámil to Český statistický úřad.

Vývoz tuzemských firem se v lednu v meziročním srovnání zvýšil o 4,9 procenta a dovoz o 4,5 procenta.

„Výsledek zahraničního obchodu zůstal za očekáváním. Nešlo pouze o slabší tempo exportu, za kterým stojí – jak uvádí statistický úřad – především nižší vývoz telekomunikačních zařízení, ale i o velmi symbolický nárůst přebytku obchodní bilance. Díky levné ropě se dal totiž čekat výrazný propad dovozu a následně podstatné navýšení kladného salda obchodu,“ vysvětlil analytik ČSOB Petr Dufek.

Na celkové bilanci obchodování se zahraničím se vedle minerálních paliv kladně podepsalo i meziroční snížení schodku v obchodu se surovinami. Naopak nepříznivě se podle statistiků vyvíjel obchod se stroji a dopravními prostředky, kde klesl přebytek o 4,1 miliardy korun. Přebytek se ale snížil i obchodování s průmyslovým spotřebním zbožím a s polotovary a materiály, u chemických výrobků se prohloubil deficit.

Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela si prozatím čeští exportéři s krizí v Rusku a na Ukrajině celkově poradili dobře. „Problémy mají jednotlivé podniky, které se v Rusku výrazně angažovaly. Rizikem je, že tamní recese bude silnější, než předpokládáme a promítne se i do horší exportní výkonnosti Německa, pro nějž je Česko subdodavatelem,“ dodal.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončila přebytkem 63,8 miliardy korun, což bylo meziročně o 8,9 miliardy více. Schodek obchodu se státy mimo unii se zvětšil o 6,5 miliardy na 44,9 miliardy korun.

„Předpokládáme, že trend růstu kladného salda zahraničního obchodu bude pokračovat i v dalších měsících minimálně díky levnější ropě a zemnímu plynu,“ dodal Dufek.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.