Před 210 lety začala budovat slávu Becherovka. Dnes vyrábí 10 milionů lahví ročně | e15.cz

Před 210 lety začala budovat slávu Becherovka. Dnes vyrábí 10 milionů lahví ročně

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Již 210 let se objevuje na trhu nejznámější český bylinný likér - Becherovka. U zrodu tohoto "třináctého léčebného pramene Karlových Varů" stáli Josef Vitus Becher, karlovarský lékárník a obchodník, a anglický doktor Christian Frobrig.

Frobrig, který v Karlových Varech nějaký čas pobýval jako osobní lékař knížete Maxmilliana Friedricha von Plettenberg se s Becherem spřátelil a daroval mu recept na likér, který ho zaujal. Lékárník s receptem pak dva roky experimentoval a když nápoj "vyladil" dle svých představ, začal ho v květnu 1807 prodávat jako kapky na žaludek.

Výrobě alkoholu se obchodník s koloniálním zbožím Josef Vitus Becher (1769-1840) věnoval od svých 25 let, kdy si ve Varech pronajal vinopalnu a začal experimentovat s likéry. Své žaludeční kapky začal prodávat pod názvem Carlsbader English Bitter (Karlovarská anglická hořká) nebo Žaludeční hořká. Ty se nejdříve prodávaly v malých skleněných lékovkách, do půllitrových láhví se Becherovka začala plnit až v roce 1840.

Typické ploché láhve zavedl až Becherův syn Jan (Johann) v roce 1866 (podle návrhu svého švagra Karla Laubeho), jemuž otec vzácnou recepturu svěřil a který v roce 1838 převzal výrobu likérů v rodném domě U tří skřivanů.

Video: Hašek o svém energy drinku: Vím, že se mi lidi smějí. Ale počkejte!

Video se připravuje ...
Hašek v pořadu Overtime: Kampaň k nápoji? Vím, že se mi lidi smějí. Ale počkejte!

Jan Nepomuk Becher (1813-1895), jehož podpis je dnes na každé lahvi Becherovky, je považován za faktického zakladatele firmy. Výrobu rozšířil do nedaleké vily Philladelphia a později postavil novou továrnu na Steinberkách (nyní Jan Becher Muzeum). Již ve 30. letech 19. století Becherovku začal vyvážet do ciziny, mimo jiné do Německa či Francie.

V roce 1871 převzal vedení firmy Janův syn Gustav Becher (1840-1921), který ji úspěšně řídil téměř tři desetiletí, než svůj podíl prodal svým nevlastním bratrům Rudolfovi a Michaelovi.

Za jejich vedení se Becherova společnost v roce 1904 stala dodavatelem císařského dvora, do vídeňského sídla císařství putovalo na 50 litrů Becherovky měsíčně. Světoznámou se stala za první světové války, kdy se vozila i vojákům na frontu, a dostala se tak například do Turecka či Egypta.

Už od 19. století se objevovaly napodobeniny značky Becher a v roce 1904 podali Becherovi kvůli nim první žalobu. V roce 1922 byly názvy Becherovka a Becher Bitter zaregistrovány jako ochranná známka. Do té doby se postupně prodávala mimo jiné jako English Bitter, Karlsbader Bitter, Karlsbader Becherbitter či Johann Becher.

Posledním z rodu Becherů a jedinou ženou, jež znala tajemství Becherovky, byla Hedda Becherová (1914-2007). Vedení firmy se ujala roku 1941, ale po válce byla odsunuta a donucena vydat recepturu státu. Za dob socialistického Československa, kdy byla firma znárodněna, se stala Becherovka jedním z nejúspěšnějších vývozních artiklů.

Hedda Becherová později začala v západním Německu vyrábět stejný likér a po roce 1972 firmu prodala společnosti Underberg, s níž si pak karlovarská Becherovka rozdělila západoevropský trh. Tehdy také vznikly exportní modročervené etikety (na rozdíl od žlutomodrých domácích). Od roku 1999 opět existuje už jen jediná Becherovka, ta karlovarská.

V roce 2001 byla dokončena privatizace Becherovky, která přešla do vlastnictví francouzské skupiny Pernod Ricard, jednoho z největších výrobců destilátů a vína na světě. Ta od roku 2010 vyrábí likér v moderním závodě, který vyrostl v karlovarské městské části Bohatice. Firma se rozhodla opustit původní budovy, kde se vyráběl likér už od roku 1867, především kvůli tomu, že neumožňovaly další zvyšování kapacity výroby.

Becherovka se vyrábí z více než 20 druhů bylin dovážených z celého světa, lihu, cukerného roztoku, měkké pitné vody a některých dalších surovin. Podle stránek firmy v současné době znají recept na výrobu Becherovky jen dva lidé.

Becherovka, které se vyrábí deset milionů lahví ročně, získala celou řadu ocenění, například v letech 2011 a 2012 se umístila mezi deseti nejlepšími alkoholovými nápoji světa dle žebříčku turistického průvodce Lonely Planet. Nejznámějším koktejlem z tohoto likéru je tzv. Beton (Becherovka s tonikem), jenž byl poprvé představen na výstavě Expo'67 v kanadském Montrealu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video