Propad nekončí. Konkurenceschopnost Česka dusí vysoké sociální odvody, byrokracie a korupce | e15.cz

Propad nekončí. Konkurenceschopnost Česka dusí vysoké sociální odvody, byrokracie a korupce

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko se v letošním žebříčku konkurenceschopnosti švýcarského institutu International Institute for Management Development propadlo již počtvrté v řadě - z loňského 33. místa na 35. místo.

Pozici nejkonkurenceschopnější ekonomiky získaly pro rok 2013 USA následované Švýcarskem a Hongkongem. Z členských zemí EU patří mezi nejlepší Švédsko (4. místo) a Německo (9. místo). Zbytek zemí EU si většinou pohoršil mimo jiné i kvůli nedořešené krizi a nekoordinovaným úsporným opatřením.

Mezi novými členy EU je ČR nyní na třetím místě, tedy za Litvou (31. místo) a Polskem (33. místo). Z nečlenských zemí skončily před ČR Čína (21. místo), Thajsko (27.), Mexiko (32.) nebo Kazachstán (34.).

„Dařilo se překvapivě hodně zemím, které jsou zaměřeny na výrobu, na průmysl a ne na služby,“ upozornil šéf Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu Jan Švejnar při CERGE-EI. IDEA se podílel na sběru dat.

Z jednotlivých faktorů konkurenceschopnosti se Česko umístilo nejlépe v oblasti základní infrastruktury, a to na 15. místě. V případě zahraničního obchodu se ČR umístila na 25. místě. Naopak až 50. místo přinesl Česku celkový vývoj domácí ekonomiky, která se nachází v nejdelší recesi vůbec.

Prvních pět zemí žebříčku
Pozice (loňská pozice) Země Skóre
1. (2.) USA 100
2. (3.) Švýcarsko 93,357
3. (1.) Hong Kong 92,783
4. (5.) Švédsko 90,531
5. (4.) Singapur 89,857

Pozice Česka tak byla v porovnání s předchozími lety zhoršena podle ekonoma Viléma Semeráka z institutu CERGE-EI především pokračující recesí. „Z výzkumu však vyplývá, že přetrvávají i již tradiční slabší stránky české ekonomiky zmiňované již v předchozích letech: vysoké příspěvky na sociální zabezpečení, korupce a byrokracie, nedostatek transparentnosti a stability v hospodářské politice, ale například i problematický systém hodnot a preferencí manažerů i běžné populace,“ uvedl. Pozitivně je prý naopak hodnocena otevřenost ekonomiky, sociální stabilita nebo vysoká finanční stabilita.

Pokud se podaří podle Semeráka nastartovat růst, může se v dalších letech Česko na žebříčku posunout výše. „Do dokončení reforem je však pravděpodobný postupný dlouhodobý pokles,“ uvedl.

Česko a nejbližší rivalové
Pozice (loňská pozice) Země Skóre
33. (34.) Polsko 65,437
34. (32.) Kazachstán 64,899
35. (33.) Česko 64,614
36. (31.) Estonsko 64,422
37. (38.) Turecko 63,611

Jan Mládek: Pravice se řídí metodou „vyhladovíme bestii“

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery