Průzkum: umělý stromek má doma 36 procent Čechů, kapra jí dvě třetiny

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: CC BY-NC-SA 2.0: Jan Zuchnicky via Flickr

Umělý vánoční stromeček má letos doma 36 procent Čechů. K sváteční večeři si kapra dají dvě třetiny lidí (67 pct), bramborový salát ale podstatně více (89 procent). Naprostá většina lidí, 94 procent, stráví Štědrý večer doma. Dvě procenta lidí nemají žádný vánoční stromeček, ukázal průzkum GfK České Vánoce ve statistice.

Ženy v průměru dodržují sedm zvyků, muži o jeden méně. „Zvyky jsou častěji dodržované v rodinách s dětmi, než mezi bezdětnými. Nejméně zvyků dodržují lidé do 29 let, kde průměr zvyků klesl na pět,“ uvedla Lenka Harmon ze společnosti GfK. Mezi kraji se drží nejméně zvyků v Pardubickém a Královéhradeckém, naopak nejvíce v Karlovarském a Olomouckém, dodala.

Půst na Štědrý den dodržuje téměř třetina Čechů. Kapří šupinu, jako symbol udržení peněž, si schovává více než polovina lidí. Více než 40 procent lidí je pověrčivá a nevěší na 24. prosince prádlo, nechodí do hospody a nehraje karty.

„Pokud nadejde ta kouzelná chvíle jít ke stromečku, tak se v 70 procentech případů svoláváme zvonečkem. Někteří lidé si u stromečku rádi zazpívají koledy. Koledy častěji zpívají ženy (54 procent) než muži (33 procent),“ dodala Harmon.

Jmelí ano, házení střevíce a lití olova už méně

Více než polovina Čechů má doma na Vánoce jmelí, jehož věšení je doménou žen. Jeden z pěti Čechů také navštíví mši v kostele. Mezi nejméně praktikované zvyky na Vánoce patří házení střevíce a lití olova.

Z živých vánočních stromků dávají lidé přednost smrčku (19 procent), borovici (15 procent) a jedli (14 procent). Více než polovina lidí zdobí vánoční strom klasickými skleněnými ozdobami. Cukroví peče doma 61 procent lidí.

Filip Vostal: Vysokorychlostní společnost uniká sama sobě

Zadlužené Vánoce