Radku Nečasovou sledovali i na nákupech. Nic zvláštního neodhalili | E15.cz

Radku Nečasovou sledovali i na nákupech. Nic zvláštního neodhalili

Radka Nečasová (na snímku), exmanželka premiéra Petra Nečase, kterou údajně nechala Jana Nečasová (Nagyová) sledovat.
Radka Nečasová (na snímku), exmanželka premiéra Petra Nečase, kterou údajně nechala Jana Nečasová (Nagyová) sledovat.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství dnes soudkyně přečetla záznamy ze sledování někdejší manželky premiéra Petra Nečase Radky. Zpravodajci dali ženě krycí jméno "Darwin" podle názvu ulice, kde s rodinou bydlela. Sledovali ji na nákupech, při vyzvedávání dcery ze školy či na schůzkách s kamarádkou.

Podle obžaloby si sledování nezákonně objednala tehdejší šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová), která tak údajně chtěla sehnat kompromitující materiály na svou sokyni v lásce.

Obhajoba tvrdí, že akce kolem Radky Nečasové v listopadu 2012 nebyla sledováním, ale snahou ochránit premiérovu rodinu před hrozícím nebezpečím. V dnes zveřejněných zprávách ovšem zpravodajci sami píšou o „sledování“. Ze záznamů vyplývá, že monitorovali nejen manželku předsedy vlády při běžných denních činnostech, ale i příchody jeho dětí domů včetně toho, kdo je doprovázel. Několikrát také zřejmě zaznamenali i příjezd Nečase - zmínili osobu s krycím jménem „Nepohoda“.

Záměna za sousedku

Členové tajné služby si minimálně jednou popletli Radku Nečasovou se sousedkou, která jí prý je podobná. S problémy se potýkali rovněž kvůli bdělým sousedům, kterým bylo jejich auto podezřelé kvůli častému stání před domem. Starší manželský pár se například operativců rovnou zeptal, jestli nejsou „kriminální živly“, další lidé si je fotografovali. Zpravodajci v tom viděli „vysoké riziko dekonspirace“.

Operativci uzavřeli, že „Darwin“ po celou dobu sledování „dodržoval předem oznámený scénář a nevykazoval žádné závadové skutečnosti ani žádnou činnost, která by se vymykala zvyklostem“.

Vedle Nagyové, kterou si Nečas později vzal za manželku, čelí obžalobě ze zneužití pravomoci bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Hrozí jim až pětileté vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video