Radní Prahy schválili financování nové filharmonie. Stavba město vyjde na 780 milionů korun | e15.cz

Radní Prahy schválili financování filharmonie. Příprava stavby je vyjde na 780 milionů korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Praha zahájila další fázi přípravy plánované stavby budovy filharmonie na Vltavské. Radní města dnes schválili financování projektové dokumentace, která bude vycházet z výsledků již dokončené architektonické soutěže a která má město vyjít na 780 milionů korun. Budova s několika sály, která by mělo být i sídlem České filharmonie, by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032 a náklady se odhadují asi na šest miliard korun.

Přípravu projektu bude mít pro město na starosti jeho příspěvková organizace Pražská developerská společnost. Podoba stavby bude vycházet z návrhu, se kterým uspělo v nedávno dokončené mezinárodní soutěži dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group.

Radní dnes rozhodli o financování přípravy projektové dokumentace, která by měla podle schváleného dokumentu v letošním roce stát asi šest milionů korun, příští rok 205 milionů, o rok později 296 milionů a poté 273 milionů korun. Samotná stavba pak má podle dřívějších odhadů začít v roce 2027 a stát asi 5,35 miliardy korun. Magistrát usiluje o spolufinancování státem a zvažuje také zapojení soukromých investorů.

Projekt zásadní modernizace Masarykova nádraží, druhého nejfrekventovanějšího dopravního uzlu v Praze:

Video se připravuje ...
Projekt zásadní modernizace Masarykova nádraží, druhého nejfrekventovanějšího dopravního uzlu v Praze, získal pravomocné územní rozhodnutí. Samotná přestavba by měla začít v roce 2023 a v jejím rámci se rozšíří počet kolejí ze sedmi na devět a vybuduje se nový vestibul.

Vltavská filharmonie by měla mít tři sály - koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob. V budově by měl sídlit i Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Filharmonie nabídne také například kavárny či restaurace.

Výstavba nového kulturního centra je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde se plánuje vznik čtvrti až pro 25.000 lidí. Diskuse o stavbě koncertního sálu v Praze s parametry odpovídajícími potřebám hudebníků i publika se vedou desítky let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery