Rampula odmítá vinu: Prodejem akcií MUS nevznikla škoda | E15.cz

Rampula odmítá vinu: Prodejem akcií MUS nevznikla škoda

Vlastimil Rampula
Vlastimil Rampula
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nakupování akcií Mostecké uhelné společnosti (MUS) jejími manažery za její vlastní peníze nebylo podle odvolaného pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly trestné. Rampula to řekl v rozhovoru pro deník Dnes. MUS totiž podle Rampuly nebyla způsobena škoda. Rampula také odmítl pochybení státního zastupitelství v souvislosti s dotazy Švýcarů, zda se Česko chce připojit k tamnímu trestnímu řízení o MUS.

„Tehdejší manažeři koupili akcie Mostecké uhelné společnosti i za využití finančních prostředků této firmy. Peníze ale následně i se zhodnocením vrátili. Toto jednání můžeme považovat za nemorální, ale nemůžeme ho považovat za trestné. Tedy alespoň v tomto vědomostním stadiu. Tímto jednáním totiž nebyla způsobena Mostecké uhelné společnosti škoda, protože peníze byly i s úroky vráceny,“ uvedl v rozhovoru Rampula.

Případný kriminální čin související s prodejem zhruba 46 procent akcií MUS z roku 1999 by navíc podle něho byl již promlčen.

Akcie MUS skupovala v letech 1997 a 1998 společnost Investenergy, která v Česku zastupovala skupinu Appian Group, v květnu 1999 získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července téhož roku jí vláda Miloše Zemana prodala i zbylý podíl - 46,29 procenta za 650 milionů korun.

„Jestli měl být skutek spáchán v roce 1999, tak promlčecí doba zde je deset let. A jsme v roce 2011,“ uvedl Rampula. „Je otázka, zda lze právně hovořit o privatizaci. Bavíme se o prodeji 46 procent z majetku Fondu národního majetku. Jednalo se o prodej akcií, nikoliv privatizaci. Ale to se dá právně rozebrat až v případě, kdy zjistíme, že někdo něco spáchal. V této fázi ale ještě nejsme,“ řekl k připomínce deníku Dnes, že v případě privatizačních zločinů je promlčecí doba delší.

Česká policie neuspěla, kauzu posunují Švýcaři

Česká policie okolnosti privatizace a nákupu akcií MUS prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. V roce 2008 sice případ odložila, v roce 2009 ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká kauzu nařídila otevřít a pokračovat v prověřování.

Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že k soudu podala obžalobu na sedm lidí, které viní z finančních machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a „vyprána“. Švýcarsko kvůli tomu zablokovalo v přepočtu přes 12 miliard korun.

Od Švýcarů jsme nedostali informace, tvrdí Rampula. Mečl to popírá

Rampula uvedl, že české státní zastupitelství neobdrželo informaci o tom, jaký skutek vlastně Švýcaři vyšetřovali, k čemu by se měla Česká republika připojit a z jaké trestné činnosti by měly zajištěné peníze pocházet.

„Já souhlasím s vyjádřením ministra Kalouska, že nemá od švýcarské strany dostatek informací pro to, aby mohl jednoznačně říct: ano, připojujeme se k trestnímu stíhání. Tyto informace nemáme ani my,“ uvedl.

Podle Mečla však švýcarská strana v minulosti opakovaně popsala jednání, na jehož základě měla vzniknout České republice škoda, popsala, jak by mělo Česko při uplatnění nároku na náhradu škody postupovat, a upozornila na blížící se konec vyšetřování.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video