Referendum o uprchlících nebude, vláda je proti kvótám | e15.cz

Referendum o uprchlících nebude, vláda je proti kvótám

Uprchlíci (ilustrační foto)
Uprchlíci (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká vláda se na evropské úrovni postaví proti závazným kvótám, které by členským státům stanovily, kolik syrských uprchlíků musí přijmout. Novinářům to dnes řekli premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Česko podle nich není připraveno na možný příliv tisíců uprchlíků. Kapacita uprchlických táborů v ČR je kolem 700 míst. Uvažované referendum o přijetí uprchlíků se nyní neuskuteční.

„Česká vláda nesouhlasí s tím, aby se do politiky Evropské unie dostal mechanismus přidělování kvót lidí, kteří se ucházejí a budou ucházet o azyl v jednotlivých evropských zemích,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Sobotka. „Domníváme se, že to musí být ponecháno na rozhodnutí jednotlivých členských států,“ poznamenal také.

Chovanec ještě před tiskovou konferencí uvedl, že mu dnes kabinet dal mandát pro páteční jednání ministrů vnitra osmadvacítky. „Vláda mě vybavila taktéž mandátem, že nejsme pro závazné kvóty, tudíž ani otázka referenda nepřipadá v tuto chvíli v úvahu,“ podotkl ministr. Sobotka k nápadu na uspořádání referenda později poznamenal, že si nemyslí, že je otázka přijetí syrských uprchlíků vhodnou pro referendum.

Česko chce podle Chovance pomáhat zejména finančně nebo lékařsky v zemích sousedících se Sýrií a až poté jednat o tom, jestli je možné přijmout uprchlíky. S tím souhlasí i premiér. „Česká republika upřednostňuje zásah na místě, protože se nedomníváme, že řešením humanitární krize v této oblasti (na Blízkém východě), která byla způsobena pokračující občanskou válkou, tak že řešením této humanitární krize může být budování uprchlických táborů v Evropě,“ uvedl.

Azyl podle něj Česko poskytovalo a bude poskytovat, ale uměřeně tomu, k čemu má finanční zdroje a jaké množství azylantů je schopno absorbovat do společnosti, aniž to vyvolá sociální nebo bezpečnostní problémy. Podle Chovance by schválení závazných kvót mohlo pro Česko znamenat příliv i několika tisíc lidí. „Na to nejsme kapacitně připraveni, finančně připraveni, o tom se ještě povede diskuse,“ poznamenal. Současná kapacita uprchlických táborů v Česku je podle něj asi 700 míst.

Několikaletý konflikt v Sýrii si vedle množství obětí vyžádal také osm milionů vnitřně vysídlených a tři miliony uprchlíků. Tři čtvrtiny občanů žijí v chudobě, počet dětí ve školách se snížil na polovinu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery