Rektoři: Ať profesory jmenuje nadále prezident, ale nesmí s tím otálet

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání. Na snímku je při úvodním projevu

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval 28. října na Pražském hradě státní vyznamenání. Na snímku je při úvodním projevu Zdroj: ctk

Rektoři českých vysokých škol podporují poslanecký návrh, aby profesory nadále jmenoval prezident. Pokud by s tím ale otálel, titul profesor by jim byl automaticky udělen po 60 dnech nečinnosti hlavy státu, řekl po jednání České konference rektorů její místopředseda a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

O novém způsobu jmenování profesorů se začalo diskutovat, protože prezident Miloš Zeman nedávno odmítl udělit tento titul třem akademikům. Ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) se domnívá, že jmenování profesorů by mohl mít v budoucnu na starosti ministr školství. Podle předsedy ODS a bývalého ministra školství Petra Fialy by mohli profesory jmenovat rektoři. Postup by byl stejný, jak je tomu u docentů.

Oba návrhy vnímají rektoři jako příliš revoluční a podporují proto návrh poslance Davida Kasala (ANO). Podle něj by jmenování mělo být nadále věcí prezidenta. Ale pokud by tak do 60 dní neučinil, získá akademik titul profesor automaticky.

„Většina rektorů je přesvědčena o tom, že není rozumné měnit zvyklosti. Třetí návrh je evoluce, přičemž předešlé dva návrhy znamenají revoluci ve jmenování profesorů,“ uvedl Bek. Doplnil, že rektoři se revoluce v této oblasti neobávají, pro zásadní změnu ale podle něj schází diskuze o věci v akademické obci.

Zima: Jmenování prezidentem je pouze formální

Předseda České konference rektorů a rektor Karlovy univerzity v Praze Tomáš Zima zdůraznil, že celý proces jmenování profesorů je po mnoho let transparentní. Jména kandidátů na tento titul jsou diskutována na jejich fakultách i jejich vysokých školách, ministr školství je předkládá následně k projednání do vlády.

Zima upozornil, že po celou tu dobu je možnost s kandidátech řádně diskutovat. „Nikomu nebrání v tomto procesu obrátit se na rektora školy a říci, že s tímto kandidátem nesouhlasím z těchto důvodů,“ řekl Zima. Zdůraznil, že jmenování profesorů prezidentem je z hlediska zákona pouze formální akt.

Změnu ve jmenování profesorů by měla přinést novela vysokoškolského zákona, kterou se již zabývají zákonodárci.

Prezident odmítá jmenovat profesory Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Vyčítá jim prohřešky z minulosti. Dotčení na Zemana podali žaloby a chtějí, aby mu jmenování uložil soud. Společně s Univerzitou Karlovou a Vysokou školou ekonomickou, kde absolvovali jmenovací řízení, zastávají názor, že splnili veškeré zákonné podmínky pro jmenování. Na jmenování profesorem tak ze svého pohledu mají právní nárok.