Repatriace krajanů z Ukrajiny: zatím jich reagovalo jen 19

Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec Zdroj: CTK

Ministerstvo vnitra má dosud odezvu od 19 ze zhruba čtyř stovek krajanů z Ukrajiny, kteří údajně požádali o přesídlení. O přesunu do Česka s nimi úřad zatím nejedná. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vláda podle něj připravuje repatriační program, který by měl platit pro všechny české krajany ve světě. Schválen by mohl být na příštím jednání kabinetu.

Seznam 232 krajanů z Ukrajiny, kteří v souvislosti s aktuální situací v zemi požádali o přesídlení do Česka, dostal Chovanec v říjnu od prezidenta Miloše Zemana, na kterého se lidé obrátili. Ministr dnes mluvil o téměř 400 krajanech, kteří o pomoc požádali.

„Všechny je kontaktujeme, do současné doby máme zpětnou vazbu od 19 lidí z tohoto seznamu, že existují, že jsme je takzvaně ztotožnili a vedeme s nimi další diskusi. Není to o tom, že by řekli, že se chtějí vrátit do ČR, notabene, oni ještě neznají podmínky toho repatriačního programu, který se precizuje a bude připraven na příští vládě,“ řekl novinářům Chovanec. Až vláda podmínky repatriačního programu schválí, budou se moci krajané rozhodnout, zda o tuto nabídku mají zájem.

Krajané mohou podle Chovance v ČR získat krátkodobé ubytování v zařízeních ministerstva vnitra či zdravotní pojištění. Česká strana může podle Chovance zajistit také transport lidí do Česka a může jim pomoci s některými právními záležitostmi, jako je například uznání dosaženého vzdělání. Podle Chovance ale nemohou krajané počítat s rozsáhlou finanční pomocí. „Může tam být drobný ekonomický stimul v řádech desítek tisíc korun. A to je asi všechno,“ poznamenal ministr.

Volyňští Češi
V letech 1868 až 1880 odešlo z Rakouska-Uherska do carského Ruska téměř 16 tisíc Čechů. Důvodem jejich odchodu byly těžké životní podmínky v českých zemích a zvěsti o prosperitě v ruské říši, kde bylo velké množství nevyužité zemědělské půdy.
Carská vláda lákala nové přistěhovalce řadou výhod, kterými bylo právo na koupi (levné) půdy a zakládání výrobních podniků, právo na národní školství, na vlastní samosprávu a náboženskou svobodu. Přistěhovalci byli osvobozeni na dobu 20 let od daní a zproštěni vojenské povinnosti. Převážná část Čechů se usadila ve volyňských újezdech Rovno, Dubno, Luck, Žitomír, Ostroh a další.

Volyňská oblast (žlutě)Volyňská oblast (žlutě)Volyňská oblast (žlutě) | CC BY-SA 3.0: KaterBegemot via Wikimedia