Repatriace krajanů z Ukrajiny: zatím jich reagovalo jen 19

Seznam 232 krajanů z Ukrajiny, kteří v souvislosti s aktuální situací v zemi požádali o přesídlení do Česka, dostal Chovanec v říjnu od prezidenta Miloše Zemana, na kterého se lidé obrátili. Ministr dnes mluvil o téměř 400 krajanech, kteří o pomoc požádali.
„Všechny je kontaktujeme, do současné doby máme zpětnou vazbu od 19 lidí z tohoto seznamu, že existují, že jsme je takzvaně ztotožnili a vedeme s nimi další diskusi. Není to o tom, že by řekli, že se chtějí vrátit do ČR, notabene, oni ještě neznají podmínky toho repatriačního programu, který se precizuje a bude připraven na příští vládě,“ řekl novinářům Chovanec. Až vláda podmínky repatriačního programu schválí, budou se moci krajané rozhodnout, zda o tuto nabídku mají zájem.
Krajané mohou podle Chovance v ČR získat krátkodobé ubytování v zařízeních ministerstva vnitra či zdravotní pojištění. Česká strana může podle Chovance zajistit také transport lidí do Česka a může jim pomoci s některými právními záležitostmi, jako je například uznání dosaženého vzdělání. Podle Chovance ale nemohou krajané počítat s rozsáhlou finanční pomocí. „Může tam být drobný ekonomický stimul v řádech desítek tisíc korun. A to je asi všechno,“ poznamenal ministr.
Volyňští Češi |
---|
V letech 1868 až 1880 odešlo z Rakouska-Uherska do carského Ruska téměř 16 tisíc Čechů. Důvodem jejich odchodu byly těžké životní podmínky v českých zemích a zvěsti o prosperitě v ruské říši, kde bylo velké množství nevyužité zemědělské půdy. |
Carská vláda lákala nové přistěhovalce řadou výhod, kterými bylo právo na koupi (levné) půdy a zakládání výrobních podniků, právo na národní školství, na vlastní samosprávu a náboženskou svobodu. Přistěhovalci byli osvobozeni na dobu 20 let od daní a zproštěni vojenské povinnosti. Převážná část Čechů se usadila ve volyňských újezdech Rovno, Dubno, Luck, Žitomír, Ostroh a další. |
Volyňská oblast (žlutě)