Rozpočet bude mít deficit 70 miliard. Měl být nižší, říká ekonom | E15.cz

Rozpočet bude mít deficit 70 miliard. Měl být nižší, říká ekonom

Ministr financí Andrej Babiš (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka
Ministr financí Andrej Babiš (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 70 miliard korun. Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou. Nyní návrh projedná Sněmovna a musí ho podepsat prezident. Podle ekonoma Lukáše Kovandy by měl být deficit nižší.

Včetně peněz z Evropské unie a dalších finančních mechanismů by měly být výdaje rozpočtu příští rok 1,251 bilionu korun a příjmy 1,181 bilionu korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

„Návrhem a složením rozpočtu, který dnes vláda schválila, plníme důležité závazky a priority, které jsme dali občanům a které jsou obsaženy v programovém prohlášení vlády. Podporujeme zaměstnanost, investice, průmysl, bezpečnost občanů i kvalitnější veřejné služby, a zároveň jdeme cestou postupného snižování deficitu,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda je ke schodku ovšem dost kritický. „Měl být nižší než 70 miliard korun. Takový deficit je prostě ekonomicky neobhajitelný při mírách hospodářského růstu, který přesahuje čtyři procenta,“ píše Kovanda v komentáři k rozpočtu.

Hlavní ekonom Roklenu varuje před opakováním situace z minulého desetiletí. „Tehdy také při vysoké míře růstu realizovaly příslušní politici poměrně laxní fiskální politiku. Výsledný nárůst zadlužení pak tuzemské ekonomice přitížil v čase, kdy ji zasáhly dopady světové finanční krize,“ vysvětluje Kovanda. „Muselo dojít k výdajovým škrtům v době, kdy je takové utažení opasků sociálně i politicky poměrně náročné.“

Rozpočet podle Sobotky počítá s penězi na financování strategických investičních akcí, podporu a dobudování průmyslových zón v oblastech s vysokou nezaměstnaností. „Prioritou je dostavba páteřní dopravní infrastruktury a zvýšení výdajů na výzkum a vývoj. Dále je rozpočet zaměřen na zvýšení bezpečnosti země, podporu vzdělávání a tvorbu pracovních míst,“ dodal premiér.

Očekávaný vývoj bilance státního rozpočtu

Očekávaný vývoj bilance státního rozpočtu Autor: E15

Zaměstnanci veřejného sektoru jako hasiči, policisté či úředníci dostanou od listopadu přidáno o tři procenta. Zvýšení by se jim mělo promítnout do mzdových tarifů. Plat se zvedne i zdravotníkům, ale až od ledna. Od ledna se pak zvýší také fond kulturních a sociálních potřeb, a to minimálně o půl procentního bodu na 1,5 procenta.

Rozpočet má podle vyjádření Sobotky z minulého týdne připraveny peníze i na zvládnutí migrační krize. Peníze mají jednotlivé resorty a existuje také několikamiliardová rezerva v rozpočtu na neočekávané události. „Pokud dojde k tomu, že budou potřeba nové dodatečné výdaje, tak využijeme té rezervy nebo ušetříme jinde v rámci rozpočtu. Prostor vždy existuje,“ uvedl ve čtvrtek premiér.

Zvýšení příjmů i výdajů

Ministerstvo financí už během srpna zvýšilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy, výdaje vzrostly o zhruba 16 miliard korun. Většině úřadů proti červnovému návrhu výdaje bez peněz z Evropské unie a dalších mechanismů na příští rok Ministerstvo financí zvýšilo.

Předsedové koaličních stran se 15. září pak ještě dohodli na přesunu peněz v rámci rozpočtu. Stovky milionů korun navíc by měly dostat ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí nebo zdravotnictví.

Umožnil to přesun pěti miliard korun mezi kapitolami rozpočtu, v rámci kterého by se měly zvýšit příjmy ze státního podniku Lesy ČR o miliardu korun, snížit odhady výdajů na obsluhu státního dluhu, a zpřesnění odhadu mandatorních výdajů.

Sobotka tehdy také uvedl, že už nepředpokládá v návrhu rozpočtu velké změny, nicméně menší přesuny ještě připouští. Ze státních podniků Lesy ČR a pivovaru Budvar tak rozpočet na příští rok získá 6,6 miliardy korun a z Řízení letového provozu 100 milionů korun.

Návrh rozpočtu i výhled na další roky počítá s tím, že deficit veřejných financí nestoupne nad tři procenta HDP, což je maximální hranice požadovaná Evropskou unií pro přijetí eura. Příští rok by měl být deficit 1,2 procenta HDP, v roce 2017 0,8 procenta HDP a v roce 2018 0,6 procenta HDP.

Ve čtvrtek bude o rozpočtu vláda jednat s odbory a zaměstnavateli. Sobotka už uvedl, že z jejich strany nepředpokládá žádná překvapení, k diskusi o menších změnách je nicméně připraven.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video