Sedm pacientů s koronavirem se chystá na možný převoz do zahraničí | E15.cz

Sedm pacientů s koronavirem se chystá na možný převoz do zahraničí

ČTK, vku

Share on Facebook Messenger
Vstoupit do diskuze
0

Na možný převoz do Německa se chystá šest pacientů s koronavirem z Libereckého kraje. Na převoz do Polska se pak připravuje jeden z Pardubického kraje. Oznámil to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Poznamenal, že i v sousedních zemích se epidemická situace zhoršuje, polská nemocnice podle něj nejprve avizovala pomoc dvěma pacientům, nakonec může zajistit péči pouze o jednoho. 

Za pomoc Petříček poděkoval. „V nouzi poznáváme přátele a Česká republika má dobré, jsou to především státy EU,“ řekl.

Připomenul, že z Německa a Francie obdrželo Česko vakcíny, dorazí také 80 tisíc  rychlotestů z Německa. „Pracujeme na tom, abychom co nejrychleji získali vakcíny ze společného unijního systému. V praxi to znamená, že bychom teď dostali více a později méně, aby celý systém byl spravedlivý,“ popsal Petříček další strategii státu.

Počty hospitalizovaných v posledních týdnech v Česku skokově narostly. Na konci ledna jich bylo kolem 5500. Minulý týden v úterý 2. března již přesáhl počet hospitalizovaných 8500, což bylo nejvíc od začátku epidemie loni v březnu. K dnešnímu ránu bylo podobně jako v předchozích dnech volných jen 14 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 25 procent standardních lůžek s kyslíkem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přitom předpokládá, že tento týden bude z hlediska vytíženosti lůžek na JIP nejkritičtější.

Nemocnice dosud situaci řeší převozy pacientů v rámci republiky. Vláda minulý týden umožnila do nemocnic povolávat lékaře a další personál z jiných zařízení a ambulancí, ode dneška platí pracovní povinnost pro studenty části ročníků medicíny a zdravotních škol. Na konci minulého týdne vláda aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s covidem do Německa, Švýcarska a Polska.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.