Sídlištní revoluce: Jižní Město pracuje na odtržení od Prahy | E15.cz

Sídlištní revoluce: Jižní Město pracuje na odtržení od Prahy

Sídlištní revoluce: Jižní Město pracuje na odtržení od Prahy
centrum. Dva věžáky hotelu Kupa spojené výrazným prampouchem vytvářejí dominantu Jižního Města.
• 
ZDROJ: ČTK

Daniel Novák

Radnice „Jižáku“ ovládaná Hnutím pro Prahu 11 připravuje odchod městské části ze struktur metropole. Motivem pro vytvoření samostatné obce Jižní Město jsou vyšší daňové příjmy a kontrola nad územím.

Vedení Prahy 11 tvořené z velké části legendárním sídlištěm začalo připravovat plán na odštěpení části od hlavního města. Nová samostatná obec Jižní Město by měla osmdesát tisíc obyvatel. Bylo by to sídlo jen o málo menší než třeba Pardubice.

„Máme metodiku, jak z městské části Praha 11 udělat obec Jižní Město. Je to otázka pár let,“ uvedl starosta a současně předseda Hnutí pro Prahu 11 Jiří Štyler na nedávném setkání s občany.

Osamostatněním by si Jižní Město desetinásobně zvedlo příjmy z daní. Činily by 22 tisíc korun na hlavu, říká starosta.

Z hlediska daní by odpadnutí od hlavního města znamenalo pro tuto městskou část až desetinásobné zvýšení příjmů. Podle starosty přibližně až na 22 tisíc korun na hlavu. Současně počítá s tím, že něco by musel dávat kraji, tedy Praze, na dopravu.

Za další plusy pro osamostatněné Jižní Město označil možnost regulovat vyhláškami parkování či hazard nebo mít vlastní obecní policii. V neposlední řadě by šéf uskupení ovládajícího tamní radnici rád vytvářel vlastní územní plán. „Vše by se odvíjelo podle toho, jak se usnese nejvyšší správní orgán obce, a ne do jaké nálady se právě vyspí třiatřicet zastupitelů na Mariánském náměstí,“ dodal Štyler.

Jižní městoJižní městoAutor: Koláž E15

Záměr Hnutí pro Prahu 11 vyvolal bouřlivou reakci místních politiků. „Při racionálním pohledu na to, co všechno by krok odtržení pro Prahu 11 a především její občany znamenal, musíme tento plán označit za ekonomický a legislativní hazard,“ reagoval Stanislav Urbánek, člen rady Prahy 11 za TOP 09. Místostarosta Jižního Města za stejnou stranu Jakub Lepš uvedl, že starosta o plánech hovořil bez vědomí rady městské části a zastupitelstva

Vedení metropole je zatím v klidu. „Hlavní město Praha by věc řešilo až tehdy, pokud by taková situace nastala a zcela v rámci platné legislativy,“ reagoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Hnutí pro Prahu 11 ovládlo Jižní Město v komunálních volbách. Po krku šlo hlavně dlouholetému starostovi Prahy 11 Daliborovi Mlejnskému (ODS). Vinilo ho mimo jiné z příchylnosti k developerům.

Názor odborníků: Plán je pochybný
Plán na odtržení Jižního Města od metropole ještě čeká bitva paragrafů. Podle zákona o hlavním městě Praze je oddělení městské části možné jen tehdy, když územně sousedí s jinou obcí. „To není případ Prahy 11. K hranicím nejbližší obce mimo území hlavního města Prahy ji ještě brání městské části Kunratice, Šeberov nebo Újezd u Průhonic,“ komentoval advokát Bystrík Bugan. Ani architekti nad záměrem nejásají. „Z urbanistického hlediska není pro vyčlenění důvod, velké městské celky se naopak spíše čím dál více propojují,“ uvedl David Tichý z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Plán je podle něj spíše lehkou formou populismu vůči obyvatelům Prahy 11.

Zchudlé pražské Palermo

Čakovice prožívají na Prahu nevídaný stavební boom

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!