Šlachta by mohl přejít do celní správy, říká Babišova náměstkyně

Robert Šlachta

Robert Šlachta Zdroj: ctk

ČTK
Bývalý šéf protimafiánské policie Robert Šlachta by mohl nastoupit do celní správy. Řekla to náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Celní správě se rozšířily kompetence při prošetřování trestných činů, a tak se podle Schillerové tato spolupráce přímo nabízí. Šlachta odešel od policie kvůli nesouhlasu s její reorganizací. Podle nového šéfa celníků Milana Poulíčka bude správa usilovat o další pravomoci, které má nyní jen policie.

„V tuto chvíli nemůžeme vyloučit nic. Jednání zatím neproběhla, ale nemohu vyloučit, že neproběhnou. Tím, že celní správa přebírá kompetence při šetření, tak se tato spolupráce přímo nabízí,“ uvedla Schillerová ke Šlachtovi.

Podle nejnovějšího vydání týdeníku Euro by se měl Šlachta stát od 1. října náměstkem ředitele celníků, pod něhož spadá vyšetřování. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už to údajně schválil, napsalo Euro.

Nový šéf celní správy Milan Poulíček dnes uvedl, že jeho hlavní prioritou je postavit nový tým a připravit správu na nové kompetence u hazardu a daně z přidané hodnoty. Celníci mohou nově prošetřovat u DPH trestní oznámení. Většina nových náměstků by podle Poulíčka měla nastoupit od října.

Předchozí ředitel celníků Petr Kašpar ke konci června rezignoval. Následně odešli i další lidé z vedení celní správy. K poslednímu červnu opustil funkci také zástupce generálního ředitele pro výkon Vladimír Štainer.

Už začátkem června skončil dočasný náměstek František Halás, když mu vypršela doba, po kterou byl do funkce pověřen. Ke konci července pak odešel i náměstek pro ekonomiku Tomáš Pinkas.

Celní správa s nedávným přijetím tzv. celního balíčku dostala i větší kompetence při prověřování trestných činů souvisejících s DPH. Dosud celníci mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží.

Poulíček dnes uvedl, že celní správa by chtěla do konce roku 2018 také rozšířit tuto kompetenci o oblast přímých daní. Výhledově by chtěli celníci mít i možnost vyšetřovat jako policie. Celníci totiž mohou v současnosti u některých trestných činů provádět řadu úkonů při prověřování, kroky od sdělení obvinění a následné vyšetřování je ovšem již jen v kompetenci policie.

Změna by vyžadovala novelu trestního řádu tak, aby i celníci mohli dokončovat trestní řízení. Celnici stejně jako policie při řešení trestných činů podléhají dozoru státního zástupce.

V souvislosti s rozšířením kompetencí u DPH a od začátku roku i u kontroly hazardu celníci celkově rozšíří počet lidí zhruba o 360. V současnosti jich je asi 4500. Dále jsou nová místa určena i na spolupráci při kontrole elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí na tyto činnosti dalo celníkům na příští rok o 200 milionů korun navíc.