Slováci předčí Čechy v kupní síle, obě země ale patří pod evropský průměr | E15.cz

Slováci předčí Čechy v kupní síle, obě země ale patří pod evropský průměr

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michal Tomes/E15

duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kupní síla jednoho obyvatele Česka činí v průměru 7313 eur ročně, tedy asi 200 tisíc korun. Slováci Čechy ale ještě o čtyři sta eur (o zhruba deset tisíc korun) předčí. Obě země ale stejně patří do druhé poloviny v žebříčku 42 zemí Evropy sestaveného agenturou GfK, neboť obě částky jsou pod 60 procenty evropského průměru.

Žebříčku vévodí Lichtejnštejnsko s působivými 65 tisíc eur, což je více než čtyřikrát než evropský průměr, který dosahuje 13 636 eur. Do první pětky se vešly také Švýcarsko, Norsko, Lucembursko a Dánsko. Motor evropské ekonomiky Německo je až sedmé. Slovensku patří šestadvacátá pozice, Češko je o jednu příčku níže. To mimo jiné znamená, že se před obě země dostalo i Estonsko.

Podle studie GfK mají evropští spotřebitelé v letošním roce k dispozici celkem zhruba 9,13 bilionů eur (asi 247 bilionů korun) na útratu a spoření. Oproti loňskému roku se letos kupní síla Evropanů zvýšila o 4,2 procenta, což v mnoha zemích znamená růst reálné hodnoty. Podle Evropské centrální banky totiž dosáhne inflace v Evropě v letošním roce hodnoty 0,2 procenta.

Deset zemí s nejvyšší kupní sílou na obyvateleAutor: gfk

Disponibilní příjmy spotřebitelů se výrazně liší v závislosti na oblasti a zemi. Ve státech jižní a východní Evropy se kupní síla zvýšila i navzdory ekonomické krizi. Přesto však tyto země značně zaostávají za svými západo- a severoevropskými protějšky.

Na čtyři nejlidnatější země, tedy Německo, Velkou Británii, Francii a Itálii, připadá celkem 40 procent evropské populace a téměř 60 procent kupní síly na starém kontinentě. Naopak dvacet šest států nedosahuje ani evropského průměru.

Autor: duk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video