Slováci předčí Čechy v kupní síle, obě země ale patří pod evropský průměr

Žebříčku vévodí Lichtejnštejnsko s působivými 65 tisíc eur, což je více než čtyřikrát než evropský průměr, který dosahuje 13 636 eur. Do první pětky se vešly také Švýcarsko, Norsko, Lucembursko a Dánsko. Motor evropské ekonomiky Německo je až sedmé. Slovensku patří šestadvacátá pozice, Češko je o jednu příčku níže. To mimo jiné znamená, že se před obě země dostalo i Estonsko.
Podle studie GfK mají evropští spotřebitelé v letošním roce k dispozici celkem zhruba 9,13 bilionů eur (asi 247 bilionů korun) na útratu a spoření. Oproti loňskému roku se letos kupní síla Evropanů zvýšila o 4,2 procenta, což v mnoha zemích znamená růst reálné hodnoty. Podle Evropské centrální banky totiž dosáhne inflace v Evropě v letošním roce hodnoty 0,2 procenta.
Disponibilní příjmy spotřebitelů se výrazně liší v závislosti na oblasti a zemi. Ve státech jižní a východní Evropy se kupní síla zvýšila i navzdory ekonomické krizi. Přesto však tyto země značně zaostávají za svými západo- a severoevropskými protějšky.
Na čtyři nejlidnatější země, tedy Německo, Velkou Británii, Francii a Itálii, připadá celkem 40 procent evropské populace a téměř 60 procent kupní síly na starém kontinentě. Naopak dvacet šest států nedosahuje ani evropského průměru.