Smetana musí kvůli pomalování volebních plakátů zpátky do vězení | E15.cz

Smetana musí kvůli pomalování volebních plakátů zpátky do vězení

Roman Smetana
Roman Smetana
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, jaz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší soud zamítl stížnost pro porušení zákona v případu Romana Smetany, kterou podal exministr spravedlnosti Jiřího Pospíšil. Smetana, který v roce 2010 pokreslil předvolební plakáty, musí zpátky za mříže, aby si odseděl zbývajících 67 dní. V cele však může strávit až tři roky za maření výkonu úředního rozhodnutí. Smetana totiž nerespektoval původní termín nástupu do vězení.

Nejvyšší soud (NS) zamítl ministerskou stížnost pro porušení zákona, a potvrdil tak platnost kontroverzního verdiktu. Podle NS překročil hranici politického projevu a tím, že namaloval politikům na volebních plakátech tykadla, se dopustil se útoku na majetek.

„Každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek a nesmí pokračovat svou agresivitou dál (ohrožovat lidské zdraví či život),“ uvedl mluvčí soudu Petr Knötig.

Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany. Tvrdil, že pomalováním reklam chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz.

„S nelibostí jsem dlouhodobě vnímal polistopadový vývoj v zemi, rozkrádání společného majetku, zotročování lidí - dnes lidských zdrojů - ve jménu trhu, konkurenceschopnosti, produktivity,“ uvedl ve svém vyjádření NS Smetana. V protestech prý bude dál pokračovat, sám zvolí jejich podobu.

Nejvíc pokreslených polepů patřilo občanským demokratům, kteří se u soudu domáhali toho, aby řidič uhradil škodu přes patnáct tisíc korun. Okresní soud v Olomouci Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což také udělal. Měl ale navíc odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dní vězení.

Roman SmetanaAutor: Profimedia.cz
Roman Smetana, zdroj: Profimedia.cz

Do věznice měl třicetiletý Smetana nastoupit na konci března. Policii se nakonec vydal sám až po měsíci při odborářské demonstraci v Praze. Kvůli vyhýbání se vězení mu hrozí další trest, státní zástupce na něj už podal obžalobu.

Brány olomoucké věznice měl Smetana původně opustit 30. července. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale v květnu podal stížnost pro porušení zákona a Nejvyšší soud Smetanovi trest přerušil. Na svobodu se tak Smetana dostal již 24. května. Z uloženého trestu si tak zatím odpykal něco přes jednu třetinu.

Autor: ČTK, jaz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video