Sobotka: Chceme Británii v EU, našim občanům ale musí zaručit volný pohyb

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Zdroj: ctk

Česká republika chce, aby Velká Británie zůstala součástí Evropské unie, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) britskému ministru zahraničí Philipu Hammondovi, s nímž se sešel v Praze. Na jednání se také postavil za zachování volného pohybu uvnitř unie a stejných práv pro občany všech zemí osmadvacítky.

Britský premiér David Cameron tento týden v projevu o požadavcích reforem unie, které jsou podmínkou pro setrvání Británie v EU před nadcházejícím referendem o členství, vyzval mimo jiné k omezení volného pohybu osob uvnitř Evropské unie a k omezení sociálních dávek pro občany EU, kteří přicházejí do Británie.

„My jsme připraveni se velmi pragmaticky bavit o těch návrzích Velké Británie. Probrali jsme všechny čtyři základní oblasti. Já myslím, že ve třech oblastech je Česká republika schopna debatovat spolu s ostatními členskými zeměmi Evropské unie o nějakém společném přijatelném kompromisu,“ řekl Sobotka po schůzce.

Čtěte komentář Miroslava Zámečníka:

„V jedné oblasti jsme se neshodli a to je otázka rovných práv všech občanů Evropské unie, ať už se nachází v jakékoliv členské zemi,“ poznamenal dále. Hammondovi zdůraznil, že Česku záleží i na zachování volného pohybu v unii.

To je podle premiéra věc, kde si Praha těžko dokáže představit kompromis. „Prostě trváme na tom, aby nebyla diskriminace občanů Evropské unie v kterékoliv členské zemi a aby byla zajištěna svoboda pohybu,“ uvedl.

O britských požadavcích na reformu osmadvacítky má podle Sobotky v prosinci diskutovat Evropská rada, kterou by Evropská komise měla informovat o možnostech průniku mezi návrhy Británie a postoji jednotlivých členských zemí. „Pak předpokládám, že na jaře nebo na samém počátku příštího roku by na evropské úrovni už mohlo padnout nějaké rozhodnutí, pokud budeme schopni dosáhnout konsenzu,“ uzavřel Sobotka.

Cameron předložil v dopise čtyři velké požadavky vůči EU
Britský premiér David Cameron zaslal v dopise do Bruselu požadavky reforem Evropské unie, které budou podmínkou pro setrvání Británie v unii a které jsou zaměřeny na čtyři oblasti:
1/ Ekonomika

Státy kvůli tomu, že nepřijaly euro, nesmějí čelit diskriminaci a nevýhodám.

K jakékoli iniciativě eurozóny, jako je například bankovní unie, se ostatní země mohou připojit jedině dobrovolné, nikoli z donucení.

Daňoví poplatníci v zemích mimo eurozónu by také neměli mít povinnost poskytovat finanční podporu státům eurozóny, které se ocitnou v problémech.

Protože finanční stabilita a dohled se staly klíčovými oblastmi v kompetenci institucí eurozóny, jako je Evropská centrální banka, totéž by mělo platit pro státní instituce ostatních zemí, například Anglickou banku.

Všechny otázky, které se mohou dotknout všech členských zemí EU, mají být projednávány všemi členskými zeměmi.
2/ Konkurenceschopnosti

Británie podporuje rozvoj jednotného digitálního trhu, který může zvýšit hrubý domácí produkt EU o tři procenta.

Británie podporuje rozvoj unie kapitálových trhů a přijetí obchodních dohod s USA, Čínou, Japonskem a Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Británie usiluje o zastavení a odbourání nadměrného množství regulačních opatření a chce zajistit naprostou svobodu pohybu kapitálu, zboží a služeb.
3/ Zachování britské suverenity

Británie si chce zachovat právo nepodílet se na ambicích EU vytvářet „stále užší svazek“.

Británie naopak usiluje o posílení role národních parlamentů, které by byly schopny jako zástupci skupiny zemí zablokovat nepřijatelné legislativní návrhy.

Británii záleží na dodržování principu subsidiarity, tedy zachování rozhodovacích procesů na národní úrovni tam, kde je to nejvhodnější.

Británie si chce zachovat suverenitu v otázkách soudnictví, domácího práva a národní bezpečnosti.
4/ Migrace ze zbytku EU do Británie.

Británie požaduje, aby se volný pohyb osob nevztahoval na nové členské země unie, dokud se jejich ekonomika výrazněji nepřiblíží úrovni starých členů.

Británie chce omezit volný pohyb osob uvnitř EU, pokud je zneužíván. Zamezit přílivu migrantů chce Londýn například tím, že chce, aby lidé z EU pracující v Británii mohli pobírat přídavky a mít daňové úlevy až poté, co budou v zemi pracovat čtyři roky, po které budou přispívat do místního sociálního systému. Zrušit chce také například pravidlo, jež usnadňuje občanům EU přivést si do Británie manželku či manžela, kteří nemají evropské občanství.

Británie chce usnadnit vyhošťování cizích pachatelů trestných činů a zabraňování jejich návratu.