Sobotka nechce kvůli Albertovu zpřetrhat komunikaci s Hradem

Pietní shromáždění k uctění památky studentů Hlávkovy koleje, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce, se konalo 17. listopadu v Praze. Na snímku je premiér Bohuslav Sobotka.

Pietní shromáždění k uctění památky studentů Hlávkovy koleje, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce, se konalo 17. listopadu v Praze. Na snímku je premiér Bohuslav Sobotka. Zdroj: ctk/ap

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepředpokládá, že kvůli sporu o vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Albertově 17. listopadu po boku extremistického Bloku proti islámu skončí komunikace mezi Hradem a vládou. Před svým odletem do Číny řekl, že prezident by neměl vystupovat na akci xenofobní sekty šířící nenávist. Zeman se podle něj projevem na Albertově zařadil mezi populisty. Premiér uvedl, že komunikace s Hradem bude dál pokračovat. Chystá se jednání o zahraniční politice.

„My máme s panem prezidentem nastavenou pravidelnou, velmi intenzivní komunikaci a ta komunikace bude pokračovat bez ohledu na to, jestli se ve všech věcech úplně shodujeme nebo neshodujeme,“ uvedl Sobotka. Doplnil, že když má pocit, že prezident jedná v zájmu České republiky, tak jeho kroky podporuje. „Koneckonců podpořil jsem i jeho minulou cestu do Číny. A pokud mám pocit, že pan prezident udělá nějakou chybu, tak to také otevřeně řeknu,“ uvedl Sobotka.

Předseda vlády předpokládá, že se s prezidentem sejde na připravovaném jednání nejvyšších ústavních činitelů o koordinaci zahraniční politiky.

„Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ řekl Sobotka minulý týden Hospodářským novinám. Zeman podle něj účastí na akci na Albertově legitimizuje šíření extrémní xenofobie a nenávisti. Zeman oponoval, že jeho projev islamofobní nebo nenávistné formulace neobsahoval.