Soud: Mezera má v kauze Chvalovského zaplatit 633 milionů

Obžalovaný Zdeněk Mezera na chodbě Městského soudu v Praze, který 11. prosince vyhlásil rozhodnutí v kauze údajných stamilionových úvěrových podvodů. Těch se podle obžaloby koncem 90. let dopustil někdejší boss českého fotbalu František Chvalovský, podnikatel v masném průmyslu Zdeněk Mezera a další tři lidé. Trestní stíhání zastavila amnestie, Mezera však trval na projednání věci.

Obžalovaný Zdeněk Mezera na chodbě Městského soudu v Praze, který 11. prosince vyhlásil rozhodnutí v kauze údajných stamilionových úvěrových podvodů. Těch se podle obžaloby koncem 90. let dopustil někdejší boss českého fotbalu František Chvalovský, podnikatel v masném průmyslu Zdeněk Mezera a další tři lidé. Trestní stíhání zastavila amnestie, Mezera však trval na projednání věci. Zdroj: ctk

Podnikatel v masném průmyslu Mezera se podle soudu dopustil úvěrových podvodů v kauze bývalého fotbalového bosse Františka Chvalovského, kvůli amnestii mu však nelze udělit trest. Mezera má ale zaplatit Komerční bance škodu přes 633 milionů. V letité kauze údajných stamilionových úvěrových podvodů rozhodl nepravomocně Městský soud v Praze, spis míří k vrchnímu soudu, protože Mezera se na místě proti verdiktu odvolal.

„Obžalovaný Mezera se uznává vinným v celém rozsahu obžaloby a rozsudku z roku 2011,“ řekl soudce Kamil Kydalka. Podle něj se podnikatel dopustil několika úvěrových podvodů a při jednáních s Komerční bankou uváděl hrubě zkreslené údaje. Mezera tvrzení vyšetřovatelů odmítá, novinářům po jednání řekl, že má pro odvolací jednání další důkazy o tom, že žádný podvod nespáchal.

Obžalovaní podle spisu způsobili bance škodu 1,5 miliardy korun. Zástupci různých firem, které byly personálně a majetkově propojeny, údajně předstírali, že chtějí půjčit peníze na financování svých obchodů. Platili jimi ale hlavně své předchozí dluhy.

Obžalovaný Mezera se uznává vinným v celém rozsahu obžaloby a rozsudku z roku 2011

Údajné podvody se staly v roce 1998 a 1999. Městský soud v Praze původně uložil v červnu 2011 Chvalovskému desetiletý a Mezerovi sedmiletý trest. Dalšími odsouzenými v kauze byl Ladislav Filip (osm let vězení), Miloslav Brodacký (sedm let) a Petr Francl (šestileté vězení). Pětice také měla zákaz na deset let výkon funkce zástupců statutárních orgánů společností.

Odvolací pražský vrchní soud ale rozsudek zrušil a věc vrátil senátu předsedy Kamila Kydalky z Městského soudu v Praze k novému projednání. Kydalka se pak obrátil na Ústavní soud (ÚS), protože dospěl k názoru, že amnestie prezidenta Václava Klause z ledna 2013, která zastavila i trestní stíhání přesahující osm let, je protiústavní. ÚS jeho stížnost odmítl a Kydalka na základě amnestie musel zastavit stíhání všech pěti obžalovaných.

Státní zástupce klade třiapadesátiletému Mezerovi za vinu čtyři různé skutky, při kterých coby šéf představenstva společnosti Satrapa údajně s dalšími předstíral, že peníze požadované po bance použijí na nákup masa a skotu a následnému vývozu masa a kůží do Rakouska, Dánska a Německa. Mezera to popírá, postupoval prý podle obchodních předpisů a podepisoval dokumenty předložené například Chvalovským.