Stát letos vypsal nejvíce stavebních zakázek za tři roky. Desetinu jich však zrušil | E15.cz

Stát letos vypsal nejvíce stavebních zakázek za tři roky. Desetinu jich však zrušil

Stát letos vypsal nejvíce stavebních zakázek za tři roky. Desetinu jich však zrušil
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Richard Rameš, E15

ČTK

Státní správa letos vypsala nejvíce stavebních zakázek za tři roky, stavaři mohou získat práci až za 115,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů ve Věstníku veřejných zakázek. Zadávání tendrů však vázne, zrušen byl každý desátý letos vyhlášený. Data analyzovaly společnosti CEEC Research, NESS a Komora administrátorů veřejných zakázek (KAVZ).

Státní instituce od ledna do konce října vypsaly celkem 3036 výběrových řízení na stavební práce, což je meziročně o 32,1 procenta více. Očekávaná hodnota těchto zakázek vzrostla o 27 procent na 115,2 miliardy korun.

„Stát tvoří přibližně třetinu objemu výkonu českého stavebnictví, proto je tento nárůst už znát v celkových výkonech sektoru, které za prvních devět měsíců vzrostly o 3,9 procenta. Nejzřetelněji je vidět veřejné investice v inženýrském stavitelství, které vzrostlo až o 9,4 procenta. V některých segmentech - například v železničním stavitelství - je již dokonce převis poptávky nad kapacitou stavebních firem, které nestíhají,“ uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Zakázek opravdu přibývá, ceny ale zatím nerostou

„Zakázek opravdu přibývá, ceny ale zatím nerostou. I kvůli nevýhodnému kurzu eura je profitabilita velice nízká,“ upozornil provozní ředitel Schindler CZ pro Českou republiku Vladimír Steiner.

Stavaři však musí počítat s tím, že ne všechny peníze opravdu dostanou. Jen ze soutěží vypsaných v deseti měsících letošního roku jich bylo už nyní zrušeno 11 procent za 12,6 miliardy korun. Toto procento se navíc může ještě zvýšit. Konkrétního dodavatele vybraly úřady zatím pouze u třetiny veřejných výběrových řízení (36 procent).

Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 přišli o 443 miliard korun, což je obrat oboru za rok. Podle statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem a o práci v sektoru přišlo až 50 tisíc lidí. Stavaři kritizují hlavně chybějící koncepci státních investorů a radikální propad veřejných investic.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!