Stát rozjede financování začínajících firem | E15.cz

Stát rozjede financování začínajících firem

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Začínající firmy budou mít od příštího roku více možností, jak nastartovat nebo rozvinout svůj byznys. Některé z nich získají peníze formou kapitálového vstupu od nového státního rozvojového fondu.

Ministerstvo průmyslu, které chce na podporu mladých firem vyčlenit zhruba 1,3 miliardy korun z evropských fondů, již má hotový projekt, fond založí do dubna a do konce června hodlá získat souhlas centrální banky s jeho činností. Deníku E15 to potvrdil ředitel příslušné sekce ministerstva průmyslu Petr Očko.

„Podpora se zaměří na vznik nových firem a rozvoj inovačních a technologicky orientovaných firem,“ uvádí se v příslušném materiálu ministerstva. Stát tak chce zároveň posílit zatím malé odvětví venture kapitálu. Aby bylo možné nový fond s názvem Český rozvojový spustit rychle, bude – na rozdíl od původních představ – stoprocentně státní. Podmínkou ovšem je spolupráce se soukromými investory na konkrétních projektech. „Ti se budou muset na investici podílet minimálně třiceti procenty,“ říká Očko. Díky tomu by mělo být možné mobilizovat další stamiliony či miliardy korun z privátních zdrojů. Peníze by se měly státu i soukromým investorům vracet poté, co své podíly ve firmách časem odprodají.

O konkrétních investicích státního fondu přitom nebudou rozhodovat úředníci, jak se obávali čeští venture kapitalisté. Správcem fondu bude soukromá investiční společnost, kterou určí výběrové řízení. Vznik fondu schválí vláda zřejmě už dnes. Souhlas Poslanecké sněmovny v této fázi není nutný. „Je to pilotní varianta bez nutnosti legislativní změny,“ uvedl Očko.
Po Českém rozvojovém fondu, určeném pro firmy staré maximálně pět let, jenž bude investovat prvních 560 milionů korun, by měl později vzniknout druhý fond, který podpoří také expanzi starších českých firem na zahraniční trhy.

Díky novému fondu si zároveň stát vyzkouší nový způsob čerpání peněz z unie právě formou kapitálových vstupů. Ministerstvo průmyslu očekává, že v období od roku 2014 bude také Brusel více podporovat přidělování částečně návratných dotací formou kapitálových vstupů, záruk či úvěrů na úkor dnes převažujících nenávratných dotací. „Zatímco s poskytováním záruk a úvěrů již má ministerstvo dlouholeté zkušenosti, s využitím finančního nástroje typu rizikový kapitál jsou dosud zkušenosti malé,“ upozorňuje sám úřad ve svém materiálu.

Český rozvojový fond bude akciovou společností, která funguje na základě pravidel pro fondy kolektivního investování, a půjde o takzvaný uzavřený investiční fond.

Oproti původním představám nejde o klasický „seed fond“, který se zaměřuje jen na startující firmy, které převádějí do komerční sféry například výsledky výzkumu na univerzitách. To, že podporu získají firmy i v pozdější fázi rozvoje, ale podle Očka není v rozporu s plány Bruselu. „Evropská komise nám naopak doporučovala, abychom si vyzkoušeli co nejširší paletu nástrojů pro příští období,“ řekl Očko.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video