Stát se exposlancům ODS omluvil za nezákonné stíhání v kauze trafik | E15.cz

Stát se exposlancům ODS omluvil za nezákonné stíhání v kauze trafik

Tluchoř
Tluchoř
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo spravedlnosti se dnes jménem České republiky veřejně omluvilo bývalým poslancům ODS Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi za stíhání a vazbu v kauze takzvaných trafik. Text omluvy resort zaslal agentuře ČTK, České televizi a Českému rozhlasu. Trojice dostane také statisícové odškodné.

Exposlanci si údajně nechali slíbit místa ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu, a umožní tak schválení daňového balíčku vlády Petra Nečase. Trojici ale podle Nejvyššího soudu nelze kvůli poslanecké indemnitě trestně stíhat.

Podle NS se na jakékoli projevy poslanců vztahuje hmotně právní imunita, takzvaná indemnita, spojená s vyloučením trestní odpovědnosti. Soud sdělil v usnesení k případu exposlanců ODS, že projevem nejsou jen slovní výroky, ale také gesta, písemná podání, návrhy a jiné projevy vůle v souvislosti s výkonem mandátu.

Tři bývalí zákonodárci žádali po rozhodnutí Nejvyššího soudu od státu omluvu a odškodné za nezákonné trestní stíhání a zhruba měsíční pobyt ve vazbě. Na smírném řešení se dohodli s ministerstvem spravedlnosti koncem března.

Omluva a odškodné

„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá,“ uvedlo ministerstvo a stejně formulovalo také omluvy pro Fuksu a Tluchoře. Ministerstvo má trojici kromě omluvy také odškodnit částkami od 507 tisíc do 847 tisíc korun.

Omluva exposlancům Šnajdrovi, Fuksovi a Tluchořovi
„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá.“
„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Ivana Fuksy, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Ivanu Fuksovi omlouvá.“
„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Petra Tluchoře, které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Petru Tluchořovi omlouvá.“ Ministerstvo spravedlnosti ČR

Kauza je jedním z případů kolem někdejší ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové), které vedly v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Začala v roce 2012, kdy se vládní koalici nepodařilo ve Sněmovně zvrátit senátní veto takzvaného stabilizačního balíčku daňových změn.

Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS. Mezi nimi byli i Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, kteří ale později složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách Čepro a Český aeroholding.

Poslanecká indemnita

Trojice bývalých poslanců byla zadržena a skončila ve vazbě, protože si podle vyšetřovatelů nechali slíbit lukrativní místa jako úplatek za složení mandátů. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že Šnajdr, Fuksa a Tluchoř jsou kvůli poslanecké indemnitě, tedy neodpovědnosti za jakékoli projevy ve Sněmovně, vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je trestně stíhat.

V kauze „trafik“ jsou však dále stíháni bývalý premiér Nečas, bývalá šéfka jeho kabinetu a nyní i jeho manželka Jana Nečasová a někdejší Fuksův náměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček.

Kauza trafik pro exposlance odstartovala v červnu 2013
2012:
13. července - Sněmovna přes odpor opozice schválila zvýšení daně z přidané hodnoty, předložené vládou premiéra Petra Nečase (ODS). Poslanci přijali také sedmiprocentní solidární daň pro lidi s vysokými příjmy a další vládní návrhy. Následující měsíc balíček vetoval Senát.
5. září - Vládní koalici (ODS, TOP 09 a LIDEM) se ve Sněmovně nepodařilo zvrátit senátní veto daňového balíčku. Kromě opozice hlasovali proti i poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Jan Florián a Tomáš Úlehla.
6. září - Kabinet předložil Sněmovně nový návrh daňového a stabilizačního balíčku, s nímž spojil žádost o vyslovení důvěry.
4. listopadu - Kongres ODS potvrdil ve funkci předsedy strany Petra Nečase, který porazil protikandidáta Fuksu. Kongres vyzval rebelující poslance, aby respektovali většinové stanovisko sněmovního klubu a hlasovali pro vládní návrh.
7. listopadu - Poslanci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr rezignovali na mandát. Sněmovna poté schválila daňový balíček, a tím vyslovila důvěru vládě. Pro hlasovali i Úlehla a Florián.
Prosinec - Exposlanec Šnajdr byl zvolen členem a posléze předsedou dozorčí rady státem kontrolované společnosti Čepro.
2013:
Leden - Exposlanec Fuksa se stal místopředsedou představenstva státem ovládaného Českého aeroholdingu.
7. ledna - Advokát Václav Láska podal trestní oznámení na premiéra pro údajné podplácení i na trojici exposlanců, kteří se mohli dopustit přijetí úplatku tím, že vyměnili poslanecký mandát za funkce v polostátních firmách.
4. února - Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 oznámilo, že se Láskovým oznámením nebude zabývat. Městské státní zastupitelství ale posléze dospělo k jinému závěru.
12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády. Zadržena byla mimo jiné ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová a bývalí poslanci Tluchoř a Fuksa.
15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové, Tluchoře a Fuksy. O den později rozhodl stejně v případě exposlance Šnajdra, jenž byl zadržen po návratu ze zahraničí.
17. června - Premiér Nečas podal demisi a rezignoval i na funkci předsedy ODS.
16. července - Nejvyšší soud vyňal Šnajdra, Tluchoře a Fuksu z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Všichni byli propuštěni z vazby.
28. srpna - Sněmovna byla rozpuštěna; Nečas přestal být poslancem.
31. října - Nejvyšší soud rozhodl, že Tluchoře, Šnajdra a Fuksu nelze stíhat ani kvůli jednání mimo Sněmovnu. Zároveň rozhodl, že expremiéra Nečase lze stíhat i za činy, kterých se mohl dopustit před rozpuštěním Sněmovny.
2014:
21. ledna - Fuksa, Šnajdr a Tluchoř požádali stát o odškodnění za morální újmu, ušlý výdělek a výdaje na právníky. Ministerstvo spravedlnosti žádost zamítlo.
11. února - Nečasův advokát oznámil, že policie obvinila expremiéra z podplácení.
25. března - Skupina poslanců ODS a TOP 09 podala Ústavnímu soudu návrh na zrušení vyhlášky, která umožnila, aby se případem zabývalo státní zastupitelství v Olomouci, i když věcně náleží do Prahy.
Březen - Tluchoř a Fuksa v roli svědků odmítli vypovídat a dostali proto od policistů pokutu 20.000 korun. Soud posléze sankci zrušil.
12. prosince - Obvodní soud pro Prahu 2 začal jednat o případném odškodnění pro Šnajdra. Ten nabídl ministerstvu spravedlnosti jednání o smíru; jako podmínku si stanovil veřejnou omluvu státního zastupitelství, nebo státu.
2015:
12. ledna - Obvodní soud pro Prahu 2 se začal zabývat žalobou exposlance Fuksy, který se domáhal odškodného za své stíhání.
27. března - Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se dohodlo se Šnajdrem, Fuksou a Tluchořem na ukončení sporu o odškodnění. Exposlanci dostanou od 507 tisíc do 847 tisíc korun. Obě strany se také dohodly na tom, že ministerstvo uveřejní omluvu.
11. dubna - Stát se veřejně omluvil Šnajdrovi, Fuksovi a Tluchořovi za stíhání a vazbu v kauze takzvaných trafik. Text omluvy zaslalo ministerstvo spravedlnosti ČTK, České televizi a Českému rozhlasu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video