Studenti popotahovaní soudy za revoluci chtějí omluvu státu

Martin Laštovička, jeden ze tří architektů, kteří se soudili s učitelem

Martin Laštovička, jeden ze tří architektů, kteří se soudili s učitelem Zdroj: Tomas Blazek/E15

Tři bývalí studenti architektury z Brna, o jejichž kritice učitele pronesené krátce po listopadu 1989 rozhodovaly české soudy skoro čtvrtstoletí, chtějí po státu odškodnění a omluvu za zásah do důstojnosti a dobré pověsti. Omluvu po studentech žádal u soudů jejich bývalý pedagog a funkcionář KSČ Jan Snášel, definitivně v jejich prospěch rozhodl až Ústavní soud loni v říjnu.

„Je to úplně zásadní. Česká republika připustila, abychom byli léta vláčeni po soudech v pozici žalovaných. Byla neustále zpochybňována naše aktivita a tím i celá revoluce. Nás všech se to velmi silně dotýkalo,“ řekl listu Dnes jeden z bývalých studentů Martin Laštovička.

Snášel musel z brněnské fakulty architektury v roce 1990 odejít. V následujícím roce podal žalobu na ochranu osobnosti, která směřovala proti tehdejším mladým adeptům architektury Jiřímu Slezákovi, Martinu Laštovičkovi a Zdeňku Hirnšalovi.

Právě oni se jako studentští vůdci na Vysokém učení technickém v Brně podepsali pod dokument vyjadřující nedůvěru Snášelovi. Jako důvod tehdy uvedli zneužívání politického postavení a „demagogické, arogantní a kariéristické vystupování“.

Soudy všech stupňů

Případem se opakovaně zabývaly soudy všech stupňů, několikrát to vypadalo, že se studenti skutečně budou muset omluvit. Nakonec ale krajský soud předloni změnil opačný verdikt Městského soudu v Brně a Snášelovu žalobu zamítl. Loni pak Snášel neuspěl s ústavní stížnosti, v níž uvedl, že tehdejší vyjádření studentů pokládá za urážlivé a nepravdivé, snižující jeho vážnost ve společnosti.

O nynějším požadavku studentů bude rozhodovat soud pro Prahu 2, píše deník. Navrhli text omluvy, v němž by bylo uvedeno, kvůli čemu se spor vedl, a konstatování, že Česko zasáhlo do jejich práva na důstojnost, čest a dobrou pověst.

Ministerstvo spravedlnosti poukazuje na to, že za průtahy už byli bývalí studenti odškodněni poté, co v jejich prospěch zasáhl v roce 2005 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Stát tak podle deníku přiznává soudní průtahy, ale odmítá, že by utrpěla pověst či čest studentů.

Studenti v minulosti za svůj přínos pro demokracii dostali Opletalovu cenu Univerzity Karlovy a ocenění rektora brněnské techniky.