Šumavský park chystá další kácení na Modravě

Policisté odstraňují řetěz, kterým se v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy připoutal loni jeden z ekologických aktivistů bránících kácení stromů v Národním parku Šumava.

Policisté odstraňují řetěz, kterým se v šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy připoutal loni jeden z ekologických aktivistů bránících kácení stromů v Národním parku Šumava.

Správa šumavského národního parku připustila, že i letos bude muset kvůli zamezení šíření kůrovce do lesů kácet některé napadené stromy v lokalitě Na Ztraceném u Modravy. Loni tam aktivisté měsíc kácení blokovali. Zatím ale není jasné, kolik stromů a jak rozmístěných po rozlehlém prostoru by mělo pod pilami padnout. Aktivisté oznámili, že mají v lesích hlídky a jsou v případě kácení připraveni opět nějakou formu blokády zahájit.

„Je jasné, že všechny stromy nemůžeme odkorňovat nastojato. Určitě část lokality Na Ztraceném budeme asanovat klasickou metodou, tedy kácením. Jaký to ale bude poměr - kolik stromů se bude muset pokácet a kolik odkornit nastojato, není v tuto chvíli jasné,“ řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Správci parku nyní vedou jednání, z nichž by měl vzejít postup a rozsah kácení stromů. Ředitel správy parku Jan Stráský řekl, že v lokalitě je aktuálně označeno 1500 napadených stromů. „V tomto okamžiku používáme všechny možné síly a uvolňujeme další, abychom mohli loupat nastojato. To, co se stává předmětem diskuse, je rozsah jiného asanačního zásahu, tedy kácení,“ uvedl. I když déšť teď na Šumavě vylétávání kůrovce trochu zbrzdil, správa parku nemá podle něj na řešení moc času. Stráský nechtěl odhadovat, kolik dalších zatím zdravých stromů by škůdce napadl, kdyby se zásah zpozdil.

Park začal s loupáním kůry ze stojících stromů, což je sice šetrnější, ale také výrazně dražší a pomalejší metoda než kácení. Podle Pechouška v současném teplém období bude kůrovec vylétávat dál a napadat další stromy. Může to být otázka příštích dní. Tři party dřevorubců zatím zbavily kůry asi stovku stromů. Vedení parku nyní také podle ředitele začalo napadené stromy značit a rozdělovat na ty, které se budou loupat, a na ty stromy, které se budou kácet.

I když aktivisté nesouhlasí se zásahy v lokalitě, odkorňování stojících stromů jsou ochotni tolerovat. „Pro nás je naprosto nepřípustné, aby v cenných místech, které byly už dávno vyhlášeny za bezzásahové, probíhala výroba holin a devastace lesní půdy,“ řekl mluvčí loňské blokády Vratislav Vozník. To jsou také podmínky, které aktivisté parku předložili a správci parku by se k nim měli vyjádřit. „Kompromis (ze strany aktivistů) spočívá v tom, v čem spočíval v loňském roce. My souhlasíme s tím, aby se v lokalitě loupalo nastojato, ale kácení stromů poté, co se tam dělo loni a půda byla poškozena, je pro nás prostě nepřijatelné,“ uvedl Vozník.

Dřevorubci loni Na Ztraceném za tři týdny asanovali přes 5000 stromů z celkových 130 tisíc, které v lokalitě rostou. Zhruba 4200 stromů pokáceli a odkornili, z dalších 1300 stojících smrků kůru oloupali bez kácení.