Těsně před schválením rozpočtu chtějí poslanci přesunovat miliardy

Poslanecká sněmovna (archivní foto)

Poslanecká sněmovna (archivní foto) Zdroj: ctk

ČTK
pav , ČTK
Rozpočet na příští rok míří do schvalovacího finále. Poslanci však ještě přednesli své návrhy na přesun asi 20 miliard korun. Návrhy se různí - někteří chtějí přidat sociálním službám, jiní na dopravní infrastrukturu nebo na platy učitelů. Dalších 6,7 miliardy už v pátek navrhl přesunout rozpočtový výbor.

Rozpočet počítá s celkovými výdaji v objemu 1211,3 miliardy korun. O všech návrzích i o rozpočtu samotném mají poslanci rozhodovat ve čtvrtek.

Například poslankyně KSČM Marta Semelová navrhla přidat 2,4 miliardy korun na sociální služby, a to z peněz určených Ústavu pro studium totalitních režimů a ze státního dluhu. Miliardu korun chce přidat na učitelské platy. Klub ODS chce na platy učitelů přidat 1,5 miliardy korun a na vědu 1,3 miliardy korun. Karlovarský hejtman a poslanec ČSSD Josef Novotný navrhl přidat 350 milionů korun regionálním kulturním zařízením. Rozpočtový výbor už v pátek podpořil jeho návrh na navýšení peněz poskytovatelům sociálních služeb o téměř 1,3 miliardy korun.

Kalousek varuje: O vládní rezervě může kabinet rozhodovat zcela svévolně

Rozpočtový výbor navrhl již v pátek přesuny v celkovém objemu zhruba 6,7 miliardy korun. Z toho 3,5 miliardy korun chce vzít z části provozních výdajů jednotlivých kapitol a posílit o ně vládní rozpočtovou rezervu. Dalších 1,5 miliardy chce vzít z peněz na státní záruky a také je převést do rezervy.

To se nelíbilo předsedovi klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, který dnes prohlásil, že se tak poslanci vzdávají práva kontrolovat tyto peníze, protože s vládní rezervou podle něj může vláda nakládat bez jejich kontroly. Navrhl, aby se všechny peníze v rezervě nad zákonem stanovenou mez soustředily v nové položce rozpočtu nazvané „zmrazení výdajů k zajištění nižšího než rozpočtovaného schodku“.

Kritika Stanjury: Výbory jednaly o kapitolách v zásadě zbytečně

Výhrady k přesunu 3,5 miliardy do rezervy měl i předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, který řekl, že výbory jednaly o kapitolách v zásadě zbytečně, protože většina vznikající vládní koalice v rozpočtovém výboru tyto kapitoly změnila a na straně výdajů je všechno jinak. „Vám to možná nevadí, nám to vadí,“ řekl.

Před omezením výdajů v rozpočtu svého resortu varoval ministr obrany Vlastimil Picek. Jak řekl, další pokles objemu peněz by mohlo podle něj například ohrozit plnění spojeneckých závazků ČR. Výhrady měla i ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Řekla mimo jiné, že lituje budoucího ministra spravedlnosti, který tento rozpočet zdědí, pokud v něm poslanci snížení výdajů prosadí.

Rozpočtový výbor také doporučil ve svém usnesení schválit současně s rozpočtem na příští rok také změnu letošního rozpočtu. Souvisí to s aukcí kmitočtů, kterou letos uspořádal Český telekomunikační úřad a jejíž výnos naplánoval do letošního rozpočtu. Peníze ale obdrží až v příštím roce. Proto výbor doporučil změnit ukazatele ještě v letošním rozpočtu. Stanjura tento postup nazval přílepkem.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise