Těsně před schválením rozpočtu chtějí poslanci přesunovat miliardy | E15.cz

Těsně před schválením rozpočtu chtějí poslanci přesunovat miliardy

Poslanecká sněmovna (archivní foto)
Poslanecká sněmovna (archivní foto)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozpočet na příští rok míří do schvalovacího finále. Poslanci však ještě přednesli své návrhy na přesun asi 20 miliard korun. Návrhy se různí - někteří chtějí přidat sociálním službám, jiní na dopravní infrastrukturu nebo na platy učitelů. Dalších 6,7 miliardy už v pátek navrhl přesunout rozpočtový výbor.

Rozpočet počítá s celkovými výdaji v objemu 1211,3 miliardy korun. O všech návrzích i o rozpočtu samotném mají poslanci rozhodovat ve čtvrtek.

Například poslankyně KSČM Marta Semelová navrhla přidat 2,4 miliardy korun na sociální služby, a to z peněz určených Ústavu pro studium totalitních režimů a ze státního dluhu. Miliardu korun chce přidat na učitelské platy. Klub ODS chce na platy učitelů přidat 1,5 miliardy korun a na vědu 1,3 miliardy korun. Karlovarský hejtman a poslanec ČSSD Josef Novotný navrhl přidat 350 milionů korun regionálním kulturním zařízením. Rozpočtový výbor už v pátek podpořil jeho návrh na navýšení peněz poskytovatelům sociálních služeb o téměř 1,3 miliardy korun.

Kalousek varuje: O vládní rezervě může kabinet rozhodovat zcela svévolně

Rozpočtový výbor navrhl již v pátek přesuny v celkovém objemu zhruba 6,7 miliardy korun. Z toho 3,5 miliardy korun chce vzít z části provozních výdajů jednotlivých kapitol a posílit o ně vládní rozpočtovou rezervu. Dalších 1,5 miliardy chce vzít z peněz na státní záruky a také je převést do rezervy.

To se nelíbilo předsedovi klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, který dnes prohlásil, že se tak poslanci vzdávají práva kontrolovat tyto peníze, protože s vládní rezervou podle něj může vláda nakládat bez jejich kontroly. Navrhl, aby se všechny peníze v rezervě nad zákonem stanovenou mez soustředily v nové položce rozpočtu nazvané „zmrazení výdajů k zajištění nižšího než rozpočtovaného schodku“.

Kritika Stanjury: Výbory jednaly o kapitolách v zásadě zbytečně

Výhrady k přesunu 3,5 miliardy do rezervy měl i předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, který řekl, že výbory jednaly o kapitolách v zásadě zbytečně, protože většina vznikající vládní koalice v rozpočtovém výboru tyto kapitoly změnila a na straně výdajů je všechno jinak. „Vám to možná nevadí, nám to vadí,“ řekl.

Před omezením výdajů v rozpočtu svého resortu varoval ministr obrany Vlastimil Picek. Jak řekl, další pokles objemu peněz by mohlo podle něj například ohrozit plnění spojeneckých závazků ČR. Výhrady měla i ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Řekla mimo jiné, že lituje budoucího ministra spravedlnosti, který tento rozpočet zdědí, pokud v něm poslanci snížení výdajů prosadí.

Rozpočtový výbor také doporučil ve svém usnesení schválit současně s rozpočtem na příští rok také změnu letošního rozpočtu. Souvisí to s aukcí kmitočtů, kterou letos uspořádal Český telekomunikační úřad a jejíž výnos naplánoval do letošního rozpočtu. Peníze ale obdrží až v příštím roce. Proto výbor doporučil změnit ukazatele ještě v letošním rozpočtu. Stanjura tento postup nazval přílepkem.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video