Podle Ťoka ministerstvo zadáním zakázky společnosti Deloitte bez řádného výběrového řízení dohánělo skluz v přípravě tendru na další provoz mýtného systému, který způsobily předchozí vlády.
„Tato problematická situace byla způsobena už na počátku v roce 2006. Tehdejší vládou byla podepsána smlouva, která nepočítala se svým koncem v roce 2016. Kontrakt nijak nezajišťoval přechod mezi stávajícím dodavatelem mýtného systému a novým provozovatelem vzešlým z chystaného tendru. Dodatky této smlouvy následně znemožnily státu mít celý mýtný systém plně pod kontrolou,“ uvedl ministr.
Kritizované dodatky vznikly během působení ministrů dopravy Milana Šimonovského (KDU-ČSL) a Aleše Řebíčka (ODS). Nejznámější je dodatek umožňující společnosti Kapsch stavět mýtné brány i na úsecích, které získají stavební povolení po vypršení stávající smlouvy na provoz mýtného na konci letošního roku. Zda ministerstvo podá trestní oznámení, dnes úřad nechtěl komentovat.
Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za téměř devět let provozu se na mýtném vybralo skoro 67 miliard korun. Za stavbu a provoz systému stát firmě Kapsch a jejím subdodavatelům vyplatil zhruba 18 miliard korun bez DPH.