V kauze protonového centra padlo obvinění. Vše ukazuje na Pečenku

Pražské Protonové centrum

Pražské Protonové centrum Zdroj: Protonove centrum

Protikorupční policie obvinila jednoho člověka kvůli uzavření smlouvy mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a pražským protonovým centrem. Detektivové jej viní z pokusu o zneužití pravomoci veřejného činitele, sdělil státní zástupce Pavel Prygl. Smlouvu v roce 2006 podepsal nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka. Zda je obviněný, ale žalobce neupřesnil.

Trestní oznámení kvůli sjednání smlouvy padlo v únoru letošního roku. Podle pojišťovny byl kontrakt o budoucí úhradové smlouvě, která by centru zaručovala roční příjem přes jednu miliardu korun po dobu 15 let, nestandardní a nezákonný.

„Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality bylo vydáno 15. listopadu usnesení o zahájení trestního stíhání ve věci trestního oznámení VZP týkající se způsobu uzavření smlouvy mezi VZP a firmou Proton Therapy Centre Czech s.r.o.,“ uvedl Prygl.

Dvě závažné chyby

Pečenka jako nucený správce VZP smlouvu nejen podepsal, ale také potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví. Do funkce nuceného správce ho jmenoval jako svého náměstka tehdejší ministr zdravotnictví David Rath. Pečenka smlouvu uzavřel bez projednání na ministerstvu.

To je podle expertů jeden chybný krok při uzavírání smlouvy. Druhý chybný krok pak prý byl, že v té době platila a nadále platí povinnost výběrového řízení, pokud chce VZP uzavřít nový smluvní vztah. Smlouvu ale uzavřel Pečenka bez výběrového řízení.

„Momentálně nemáme oficiální informaci, kdo konkrétně byl obviněn. Nicméně za VZP smlouvu v roce 2006 podepsal její nucený správce a současně tehdejší náměstek ministra zdravotnictví. Vše nasvědčuje tomu, že policie dospěla k témuž, co VZP tvrdí dlouhodobě - že totiž okolnosti podepsání smlouvy byly nestandardní,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

„Nikdo z Proton Therapy Center Czech nebyl ani není v souvislosti s uvedeným usnesením zmíněným Útvarem Policie ČR osloven. Jsme si jisti, že PTC vždy postupovalo správně a v souladu s veškerými právními předpisy,“ uvedl mluvčí centra Vladimír Šulc.

Proton Therapy Center je soukromý projekt v areálu Nemocnice Na Bulovce, který využívá pro léčení nádorových onemocnění protonové záření. Protonové centrum, jehož vznik si vyžádal 3,5 miliardy korun, má zatím uzavřenou smlouvu pouze s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. Nemá smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou. Ostatní pojišťovny hradí léčení svých klientů bez smlouvy individuálně.

Spor skončil arbitráží

Vleklý spor Všeobecné zdravotní pojišťovny a Protonového centra nakonec skončil arbitráží. Nároky firmy začal posuzovat rozhodčí soud při Hospodářské komoře.

Protonové centrum v Praze se na VZP domáhá miliardy korun ročně za léčbu 1600 pacientů s rakovinou po dobu 15 let. Centru zajišťuje peníze za léčbu sedm let stará smlouva, kterou podepsal bývalý nucený správce pojišťovny.

Zatímco VZP považuje dokument za neplatný, centrum na jeho platnosti trvá. Pojišťovna nedávno centru nabídla jinou smlouvu, podle níž je připravena posílat klienty na léčení do centra, pokud si bude účtovat za ozařování dospělých paušální platbu 505 907 korun a za ozařování dětí 734 567 korun.

Ročně to může být 150 klientů. Pokus pojišťovny vyjednat výhodnější podmínky prý neuspěl.

Manfred Herbst: Protonovou terapií je možné léčit každý nádor