V Nemocnici Břeclav se potvrdil případ západonilské horečky | E15.cz

V Nemocnici Břeclav se potvrdil případ západonilské horečky

Západonilská horečka
Západonilská horečka
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Testy potvrdily západonilskou horečku u muže, který je hospitalizovaný v Nemocnici Břeclav. Oznámila to mluvčí nemocnice Táňa Svobodová. V nemocnici v srpnu zemřela na západonilskou horečku dvaasedmdesátiletá žena, byla prvním pacientem, který se nemocí prokazatelně nakazil na českém území. Ani nemocný muž podle informací nepobýval v zahraničí, nakazil se tedy zřejmě také v tuzemsku. Podle Svobodové nemocnice dočasně zastavila odběry krve na transfuzním oddělení.

Pacient je v současnosti na infekčním oddělení. Je již ve stabilizovaném stavu. O jeho propuštění se uvažuje, uvedla Svobodová. „Mohlo by to být tento týden, dodala.

Nemocnice další opatření nechystá. Choroba je přenositelná pouze určitým druhem komárů. Zatím nebyl prokázán přenos z člověka na člověka, podotkla mluvčí. Nemocnice podle ní jedná s hygieniky, kteří by měli vydat doporučení dalšího postupu týkající se provozu transfuzního oddělení. Břeclavská nemocnice zatím nebude krev od pacientů odebírat, ale bude ji nejspíš nakupovat.


Co je to západonilská horečka a je třeba se jí bát? Více zde>>>


Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí zejména komáři rodu Culex. Inkubační doba je tři až 14 dnů. Virus může dětem, starším lidem a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku, jedno procento nakažených prodělá zánět mozku nebo mozkových blan.

Podle odborníků je virus opakovaně nalézán i u komárů, ptáků nebo koní v Česku, mnozí považovali jen za otázku času, kdy se nakazí někdo přímo v tuzemsku. V Řecku, Itálii, Maďarsku, Srbsku a dalších evropských státech je letos podle odborníků abnormálně vysoký počet případů této choroby.

Západonilskou horečkou se v minulosti v roce 2007 na Kypru nakazil i populární herec Pavel Nový. Několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit.

Západonilská horečka je  nebezpečná zejména pro starší a nemocné osoby

Základní údaje o západonilské horečce a jejím výskytu v Česku:

- Západonilská horečka je virové onemocnění doprovázené vysokými horečkami a bolestmi kloubů, které se vyskytuje zejména v Africe, jihozápadní Asii a na Blízkém východě. Virus byl pojmenován podle oblasti v Ugandě, kde byl v roce 1937 poprvé identifikován. Inkubační doba nemoci se pohybuje od tří do 14 dnů, většina nakažených nevykazuje žádné nebo jen mírné příznaky, pětina postižených má vážnější potíže.

- Přibližně u jednoho procenta infikovaných propukne vážné onemocnění, virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Nemoc může u takto vážně nemocných lidí vést až k postižení očí nebo hybnosti končetin. Při závažném průběhu onemocnění hrozí u rizikových pacientů dokonce i smrt.

- Virus přenášejí v krvi migrující ptáci, kteří do Evropy přilétají ze saharské Afriky, od nich se nakazí komáři, kteří virus nakonec přenesou na člověka. Na území Československa byl virus poprvé objeven na jižním Slovensku v roce 1972, v roce 1997 ho vědci prokázali také u Lanžhota na jižní Moravě, kde také u zhruba dvou procent vyšetřených lidí nalezli protilátky, což znamená, že se dotyční s onemocněním setkali.

- V uplynulých letech se občas objevily informace o lidech nakažených západonilskou horečkou, jejichž onemocnění mělo vážný průběh, vesměs se ale nakazili v cizině. Například herec Pavel Nový se v roce 2007 nakazil na Kypru a několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit. Měl jsem otok na mozku a přerušily se mi skoro všechny pohybové funkce, popsal potíže, které ho dočasně upoutaly na vozík.

- Letos se v České republice vedle nemoci dovezené z ciziny objevily i případy, kdy se západonilskou horečkou nakazili i lidé, kteří nikam necestovali. 

- Česká republika není jedinou zemí, kam byla západonilská horečka v poslední době zavlečena, od roku 2012 s ní setkávají lékaři například v Srbsku, kde na ni letos zemřely dvě desítky lidí, jednoho mrtvého hlásilo i sousední Chorvatsko. V Řecku se nemoc vyskytuje od roku 2010, letos jí podlehlo podle dostupných údajů 11 lidí, stejně jako v Itálii. Na přelomu tisíciletí se epidemie západonilské horečky vyskytla také v USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video