V Praze kolabují vodovodní sítě

Ve dvou případech podle mluvčího šlo o havárie velkého rozsahu, při nichž byla přerušena dodávka vody pro více než 1000 obyvatel nebo přerušena dodávka vody pro strategické objekty. Jako havárie většího rozsahu PVK klasifikovaly 13 poruch.
„Prioritou k odstraňování havárií jsou zdravotnická, sociální a vzdělávací zařízení a také havárie velkého rozsahu. Na opravách havárií je nasazena maximální kapacita zaměstnanců,“ uvedl Pokorný s tím, že zaměstnanci podniku odstraňují závady 24 hodin denně a snaží se obnovovat dodávky vody co nejrychleji. Náhradní dodávky vody v případě přerušení dodávek zajišťují cisterny. „V nejbližších dnech je pravděpodobné, že se četnost havárií měnit nebude,“ podotkl Pokorný.
Pracovníci PVK loni řešili 1400 havárií vodovodních řadů a 675 poruch přípojek, uvedl dále mluvčí. Nejčastější příčinou byla koroze a pohyby půdy. Některé poruchy objevili zaměstnanci v rámci preventivních prohlídek vodovodní sítě. Zjistili tak třeba skryté úniky vody. Na kanalizační síti odstranila PVK 3189 poruch, tedy o 14 procent víc než v roce 2010.
PVK zásobují vodou obyvatele hlavního města a dalších 200 tisíc lidí ve Středočeském kraji a na Vysočině. Firma je členem skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je zároveň největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.
Extrémní mráz způsobuje na řadě míst v Česku problémy, lámou se železniční koleje, v autech a vlacích zamrzá nafta. Nízké teploty ohrožují zejména lidi bez domova. Počasí má vliv také na rozptylové podmínky, na řadě míst jsou překročeny limity polétavého prachu.