Vědu čekají horší časy, přijde o stamiliony | E15.cz

Vědu čekají horší časy, přijde o stamiliony

Zkumavky.
Zkumavky.
• 
ZDROJ: CTK

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští badatelé zabývající se základním výzkumem si stěžují. Příští rok podle svých slov dostanou vůbec nejméně peněz za posledních pět let, kdy k nim byl stát navzdory ekonomické krizi štědřejší a výdaje na vědu a výzkum zvyšoval.

Především ústavy Akademie věd ČR budou muset nejen příští, ale i přespříští rok fungovat v úsporném režimu. Navzdory návrhům předchozí vlády Rusnokův kabinet celkový rozpočet seškrtal o 700 milionů korun. Vzrůstat přitom budou investiční nároky na obří centra, jako je ELI, CEITEC nebo BIOCEV, které vznikají s podporou Bruselu.

O něco lépe na tom bude aplikovaný výzkum. I když si Technologická agentura ČR oproti slibům Nečasovy vlády o něco pohorší, má schváleno o 400 milionů korun navíc, než loni předpokládala. Pokud by tyto prostředky nedostala, už by nemohla pokračovat ve svém stěžejním programu Alfa.

Příští měsíc tak bude moci vypsat v pořadí čtvrté kolo veřejné soutěže, v níž se utkají excelentní projekty spolupráce podnikatelů a například vysokých škol. „Žádosti začneme přijímat v listopadu. Očekáváme, že zájem bude rekordní, protože mnoho jiných možností podpory ze strany státu v roce 2014 nebude,“ řekla deníku E15 šéfka agentury Rut Bízková. Podle jejích odhadů se tentokrát může přihlásit až 1500 žadatelů. Z nich však bude vybrána zhruba jen desetina, která na podporu dosáhne. Dalších 44 milionů korun agentura uvolní na projekty z programu Gama týkající se inovací.

Rozhodnutí kabinetu Jiřího Rusnoka přidat aplikovanému výzkumu vítá Svaz průmyslu a dopravy nebo Hospodářská komora. Za škrty v oblasti základního výzkumu ho naopak kritizuje předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. „Opět budeme fungovat v úsporném režimu, nebudeme kupovat velké přístrojové investice, bez nichž se dnes věda dělat nedá. Už několik let omezujeme i opravy budov. Žijeme na vnitřní dluh,“ konstatoval Drahoš.

Premiér reagoval slovy, že akademie má peněz dost, ale špatně s nimi hospodaří. Podle Rusnoka by měla více vydělávat na vlastních patentech a vedle toho svých stávajících pět desítek ústavů zredukovat na třicet.

Jak fungují projekty firem a škol
Ze statistik ČSÚ vyplývá, že i když v Česku existuje kvalitní výzkum, velmi často jeho výsledky nenachází uplatnění v praxi. Obrátit tento trend mají projekty Technologické agentury ČR. Jde o takzvaná centra výzkumu, vývoje a inovací, kde musí být zapojeno minimálně jedno vědecké pracoviště a alespoň tři firmy. Délka projektů z první série je osmiletá. Každý z nich podpořila agentura 250 miliony korun, které tvoří 60 až 70 procent celkových nákladů. Zbylé prostředky si musejí firmy a vědci zajistit sami.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.