Vláda chce zvýhodnit třetí důchodový pilíř, zvýší daňové úlevy | E15.cz

Vláda chce zvýhodnit třetí důchodový pilíř, zvýší daňové úlevy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spoření v takzvaném třetím důchodovém pilíři by mělo být atraktivnější. Lidé by například měli mít možnost spořit dřív než od 18 let věku, výhodnější by mělo být postupné vyplácení naspořených peněz. Zvýšit by se měly také daňové úlevy. Předpokládá to doprovodná předloha k normě o zrušení druhého důchodového pilíře, kterou schválila Sněmovna. Nyní zamíří k posouzení senátorům. Ministr financí Andrej Babiš předpokládá, že opatření vyjde na jednu miliardu korun.

Sněmovna podpořila zvýšení hranice pro daňovou úlevu pro příspěvek zaměstnavatele na pojištění a penzijní produkty z 30 tisíc na 50 tisíc korun a hranici pro odpočet od základu daně účastníka pro penzijní produkty z 12 tisíc na 24 tisíc korun. Věk lidí s nárokem na dávky by se navíc měl snížit z 65 na 60 let. Prosadili to sociální demokraté Václav Votava a Jaroslav Zavadil, kteří pro tyto změny našli už dřív podporu i v rozpočtovém výboru.

Rozpočtový dopad změn Votava očekává ve výši 150 milionů korun, v souvislosti s účinností až od přespříštího roku. Babiš ale v dnešním pořadu Interview ČT24 uvedl, že státní pokladnu přijde schválená změna asi na miliardu korun. Ministr považuje schválené změny za dobré opatření, jak motivovat lidi více si spořit na penzi. Za překvapivé považuje, že se na této věci shodli poslanci napříč politickým spektrem. „Je to maximum možného…. Nás to bude stát miliardu korun,“ prohlásil Babiš.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se opět postavil proti zrušení druhého penzijního pilíře. „Nemáte alternativu, jak zajistit princip solidarity i zásluhovosti. Směřujete k totálnímu rovnostářství,“ vzkázal koalici. Poslanci TOP 09 ale některé poslanecké úpravy nynější normy podpořili, podle Kalouska míří ke zvýšení osobní odpovědnosti za spoření na stáří.

Lidé ve věku 18 let by si mohli podle schválené poslanecké změny jednorázově vybrat až třetinu částky, kterou si sami naspořili. Podmínkou by bylo to, že spoří nejméně deset let a v posledních dvou letech nezměnili penzijní společnost. Předkladatelé hovořili o tom, že tyto peníze by mohly posloužit například na studium. K uzavření nebo změně smlouvy dětí nebudou jejich rodiče potřebovat souhlas soudu, jak to v obecně v těchto případech stanoví občanský zákoník.

Vyplácení naspořených peněz nezatíží daň z příjmů

Vládní návrh zvýhodňuje postupné vyplácení naspořených peněz tím, že penze vyplácená déle než deset let by byla stejně jako doživotní penze osvobozena od daně z příjmů. Zmírnění by se měly dočkat přísné limity penzijních fondů pro investování.

Sněmovna vložila do zákona i zvýšení regulované provize zprostředkovatelů za uzavření smlouvy o důchodovém spoření na dvojnásobek, byla by zhruba 1760 korun. Distributoři navíc získají administrativní úlevu ve formě prodloužení platnosti registrace České národní banky z jednoho na dva roky a upraví se poplatky, které si mohou fondy účtovat. Lidé zaplatí asi o 80 až 120 korun ročně navíc.

Penzijní připojištění se státním příspěvkem, tedy třetí pilíř penzijního systému, mělo na konci letošního prvního pololetí 4,44 milionu lidí. Doplňkové penzijní spoření, které je od roku 2013 nahradilo, mělo 291.000 lidí.

Zrušení druhého penzijního pilíře už Sněmovna schválila, od začátku příštího roku v něm nebude možné spořit. Důchodové fondy budou zrušeny k červenci příštího roku, a tímto dnem vstoupí do likvidace. Likvidace by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017. Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video