Vláda přerušila jednání o rozpočtu, ministři se bouří | E15.cz

Vláda přerušila jednání o rozpočtu, ministři se bouří

sněmovna, Petr Nečas
sněmovna, Petr Nečas
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Vláda dnes po bouřlivé diskuzi přerušila do středy jednání o návrhu rozpočtových opatření na příští rok. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Nečas (ODS). Rozpočet proti původnímu návrhu počítá nižšími příjmy a výdaji o 41 miliard. Schodek zůstává stejný, 100 miliard korun. Méně peněz poputuje například na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU.

Nesouhlas s návrhem dnes vyjádřily podniky, vědci i většina ministerstev. Nynější návrh se nelíbí ani například zástupcům strany LIDEM, kteří kritizují škrty v rezortu dopravy. Premiér nechtěl komentovat informace ČTK, podle kterých někteří ministři na jednání kabinetu hrozili odchodem z vlády. „To že ten nebo onen ministr řekne, že s takovým rozpočtem není schopen rezort zajistit, to je běžná teze, která zní téměř od každého druhého ministra, když se projednává rozpočet,“ uvedl Nečas.

Dnešní jednání vlády bylo podle premiéra čistě pracovní, průběžné a bez závěrů. „Jsme pod časovým tlakem, chceme zamezit rozpočtovému provizoriu a vláda bude nad tématem minimálně ještě jednou jednat,“ uvedl premiér.

Vláda musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu. Návrh zohledňuje nové odhady vývoje ekonomiky a zároveň nepočítá s dopady daňového balíčku, jehož schválení ve Sněmovně není jisté. Balíček mimo jiné předpokládá zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o procentní bod na 15 a 21 procent, což odmítá několik poslanců ODS.

„Krácení v jednotlivých kapitolách jsem navrhl čistě technicky. Je to technický návrh, nad kterým vláda vede diskuzi,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že zásadní je nepřekročit tři procenta HDP deficitu veřejných financí.

Podle Kalouska každopádně tento návrh, pokud bude schválen, bude mít horší kvalitu než původní návrh. „Je to proto, že některé výdaje bude nezbytné krátit. Jde přitom o výdaje, u kterých jsme přesvědčeni, že krácené nemají být. To je horší řešení než ono schválení daňového balíčku a mírné navýšení zdanění spotřeby,“ uvedl Kalousek.

V případě spolufinancování fondů EU navrhuje MF ve srovnání s původním návrhem snížit příští příjmy z rozpočtu EU o 16,5 miliardy korun. Současně budou sníženy i výdaje o stejnou částku. Výdaje na vědu a výzkum zřejmě klesnou ve srovnání s původním návrhem příští rok o 2,7 miliardy korun a v dalších dvou letech o 2,5 miliardy korun. Ministerstvo školství by mělo dostat o půl miliardy méně. Jde o peníze, které byly určeny na zvýšení platů učitelů a další neinvestiční výdaje.

O nejvíce peněz by ve srovnání s původními plány mělo přijít ministerstvo dopravy, a to o 19 miliard korun včetně peněz z EU. MPSV by mělo o miliardu méně vyplatit na podpory v nezaměstnanosti a o 1,75 miliardy na dotace na sociální služby. Resort by pak měl snížit o půl miliardy své provozní výdaje a o 800 milionů výdaje z nemocenského pojištění.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.