Vládní novela může podle Zelených a Pirátů omezit přístup k informacím | E15.cz

Vládní novela může podle Zelených a Pirátů omezit přístup k informacím

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládní novela zákona o svobodném přístupu k informacím, ke které mohou lidé do čtvrtka podávat připomínky, může podle kritiků prodloužit lhůty pro vyřizování žádostí a také rozšířit zpoplatnění poskytovaných informací. Zelení a piráti proto chystají k novele připomínky. Novelu, která má do českého práva přenést evropskou směrnici, připravilo ministerstvo vnitra. To kritiku odmítá. Podle úřadu se navíc nejedná o konečnou podobu návrhu.

Podle Strany zelených norma umožňuje zpoplatnit jakoukoliv žádost o informace. „Pokud by novela byla přijata, umožnila by rozsáhlému okruhu povinných osob účtovat poplatky za zpracování všech infožádostí, které jim dorazí. Je to podobně absurdní, jako kdyby si úředníci účtovali za čas strávený při jakémkoli jednání s občany,“ uvedl v prohlášení pro média člen předsednictva zelených Michal Berg. Dosud bylo podle něj možné účtovat jen prokazatelné výdaje na poštovné, tisk či za mimořádně rozsáhlé vyhledávání informací.

„Lepší pravidla pro zveřejňování otevřených dat jsou určitě potřebná. Zavedení nových pravidel ale nelze spojovat se zavedením nových poplatků za žádosti o informace,“ uvedla místopředsedkyně zelených Pavla Brady.

Ministerstvo kritiku odmítá. „Novela zcela v souladu s dosud existující právní úpravou umožňuje 'zpoplatňovat' jen skutečné prokazatelné výdaje spojené s pořízením kopií, pořízením technických nosičů dat a s odesláním informace žadateli. Naopak u mnoha subjektů vylučuje oproti stávajícímu platnému právnímu stavu žádat úhradu za tzv. mimořádně rozsáhlé vyhledávání informací,“ sdělil ČTK Břetislav Oliva z tiskového oddělení ministerstva.

Další byrokracie

Novela počítá také s prodloužením lhůty pro poskytování informace. Základní lhůta zůstane patnáctidenní, nově si ji budou moci úředníci prodloužit o dalších 15 dnů místo současných deseti. Podle zelených tedy úředníci budou mít na vyřízení až 30 dnů. Piráti, kteří k zákonu rovněž podají své připomínky, se obávají, že organizace poskytující informace budou tohoto prodloužení zneužívat.

Podle vnitra je prodloužení lhůty reakcí na to, že nebude možné žádat úhradu za rozsáhlé vyhledávání informací. „Žadatel již nebude nijak 'finančně limitován' ve snaze informace získat. Předpokládáme tedy, že rozsah požadovaných informací se zvětší, proto i návrh na prodloužení mimořádné lhůty,“ uvedl Oliva.

Vyhledávaní se prodlouží a prodraží

Piráti kritizují také novou povinnost zveřejňovat metadata, tedy například informace o poslední změně dokumentu, počtu žadatelů o dokument a podobně. Podle člena pirátské strany Adama Zábranského to vytváří zbytečnou zátěž na straně úředníků.

„Vyhledání metadat může zprostředkování informace prodloužit, prodražit a tedy v celkovém důsledku znepříjemnit. Cílem směrnice bylo poskytování metadat ve zvláštních případech, kdy to je vhodné, nikoliv vždy, jak to předpokládá kritizovaný návrh ministerstva vnitra. Metadata mají být zpřístupněna pouze tehdy, když o to žadatel pro svou vlastní potřebu požádá,“ uvedli v prohlášení zaslaném piráti. Vnitro předpokládá, že návrh by se do vlády mohl dostat do konce října letošního roku.

Registr smluv: hodně za málo

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.