Vlastní tuk může léčit artrózu

Nově mohou artrótu léčit vlastní kmenové buňky

Nově mohou artrótu léčit vlastní kmenové buňky

Bolestivým onemocněním kloubů, tzv. artrózou trpí až čtyři pětiny lidí starších padesáti let. Výjimkou ale nejsou ani mladší pacienti, často jde o ty aktivní, tedy sportovce, policisty, vojáky. Ještě nedávno neměli lékaři pacientům s artrózou prakticky co nabídnout. Pouze léky na tlumení bolesti, případně zpomalení degenerativního procesu a pak náhradu vlastního kloubu umělým.

Nemocní artrózou dostali novou šanci. Nyní mohou čeští pacienti absolvovat léčbu vlastními kmenovými buňkami, které dokáží zčásti obnovit poškozenou chrupavku. Buňky přitom lékaři získávají z tukové tkáně pacienta. „Léčbu jsme již použili u několika desítek pacientů. Dosavadní ohlasy po zákroku jsou velmi dobré. Kmenové buňky mají obrovský regenerativní a hojivý potenciál. Dokáží vyspravit i značně poškozenou část chrupavky. A to tím, že vytváří vlastní chrupavčitý kloubní povrch, jakýsi protektor,“ konstatuje primář Revmacentra René Moster. Revmacentrum bylo prvním domácím pracovištěm, jež biologickou léčbu kloubní artrózy kmenovými buňkami v tuzemsku zavedlo.

Léčba je vedena podle Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii ICCTI. Jde nejen o účinný, ale i šetrný a zpravidla bezbolestný zákrok, který je přínosný u poruch kloubní chrupavky u I. až i IV. stupně, tedy ve všech fázích onemocnění vyjma vážného poškození kostního základu kloubu. Lékaři nejčastěji indikují tuto léčbu při artróze velkých a středních kloubů, především kolenního, kyčelního, hlezenního a ramenního kloubu. Terapie ale není hrazena zdravotními pojišťovnami, zákrok pacienta přijde na zhruba 35 tisíc korun.

S ohledem na poměrné krátkou dobu používání v České republice zatím nejsou k dispozici konkrétní tuzemská statistická data úspěšnosti léčby. Jak uvádí ortoped Moster, podle studie z Lékařské fakulty v Univerzitní nemocnici South Florida ve Spojených státech, které se účastnilo 556 pacientů léčených kmenovými buňkami, bylo s výsledkem léčby spokojeno na 86 procent pacientů.