Vlastní tuk může léčit artrózu

Nemocní artrózou dostali novou šanci. Nyní mohou čeští pacienti absolvovat léčbu vlastními kmenovými buňkami, které dokáží zčásti obnovit poškozenou chrupavku. Buňky přitom lékaři získávají z tukové tkáně pacienta. „Léčbu jsme již použili u několika desítek pacientů. Dosavadní ohlasy po zákroku jsou velmi dobré. Kmenové buňky mají obrovský regenerativní a hojivý potenciál. Dokáží vyspravit i značně poškozenou část chrupavky. A to tím, že vytváří vlastní chrupavčitý kloubní povrch, jakýsi protektor,“ konstatuje primář Revmacentra René Moster. Revmacentrum bylo prvním domácím pracovištěm, jež biologickou léčbu kloubní artrózy kmenovými buňkami v tuzemsku zavedlo.
Léčba je vedena podle Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii ICCTI. Jde nejen o účinný, ale i šetrný a zpravidla bezbolestný zákrok, který je přínosný u poruch kloubní chrupavky u I. až i IV. stupně, tedy ve všech fázích onemocnění vyjma vážného poškození kostního základu kloubu. Lékaři nejčastěji indikují tuto léčbu při artróze velkých a středních kloubů, především kolenního, kyčelního, hlezenního a ramenního kloubu. Terapie ale není hrazena zdravotními pojišťovnami, zákrok pacienta přijde na zhruba 35 tisíc korun.
S ohledem na poměrné krátkou dobu používání v České republice zatím nejsou k dispozici konkrétní tuzemská statistická data úspěšnosti léčby. Jak uvádí ortoped Moster, podle studie z Lékařské fakulty v Univerzitní nemocnici South Florida ve Spojených státech, které se účastnilo 556 pacientů léčených kmenovými buňkami, bylo s výsledkem léčby spokojeno na 86 procent pacientů.