Výdajový paušál? OSVČ, pro něž je výhodný, ubývá
Daňové paušály byly až do roku 2010 postupně navyšovány. Díky tomu jsou dnes nástrojem, s jehož pomocí mohou některé OSVČ výrazně ušetřit na dani z příjmu i sociálním a zdravotním pojištění. Výše výdajových paušálů se nicméně v posledních letech často měnila. Do roku 2005 byly pouze ve výši 50 procent (zemědělská výroba), 25 procent (živnosti a ostatní podnikání) a 20 procent v případě příjmů z pronájmu.
První výrazná změna nastala v roce 2006, kdy se paušály zvýšily na 80 procent pro podnikatele v zemědělství, na 60 procent v případě řemeslné činnosti, 50 procent u živností a 40 procent u jiného druhu podnikání. U příjmů z pronájmu bylo možné uplatnit 30 procentní výdajový paušál. Do současné podoby – pokud jde o výši a strukturu - byly paušály upraveny v roce 2010.
Výhodou jednodušší administrativa
Výhodou paušálů je také jednodušší administrativa při vyplňování daňových přiznání. Místo složitých výpočtů při uplatňování různých odpočtů a slev na daních stačí do daňového přiznání vyplnit jako „dílčí základ daně podle paragrafu 7 zákona“ částku odpovídající rozdílu příjmu a paušálních výdajů.
V případě, že má živnostník roční příjmy ve výši 600 tisíc korun a podniká v zemědělství, vyplní jako základ daně částku odpovídající dvaceti procentům z 600 tisíc – 120 tisíc korun (tj. zdanitelný příjem mínus 80procentní paušál). Podnikatelé si mohou daňové přiznání vyplňovat sami, a ušetřit peníze a především čas.
Celý článek si můžete přečíst na webu BusinessInfo.cz