Výsledky v sociálně vyloučených lokalitách se místy vymykají průměrům | E15.cz

Výsledky v sociálně vyloučených lokalitách se místy vymykají průměrům

ilustrační foto, Volby do zastupitelstva města Olomouce
ilustrační foto, Volby do zastupitelstva města Olomouce
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výsledky voleb v některých sociálně vyloučených lokalitách se výrazně vymykají průměrům, které kandidující strany hnutí dosáhly v daných městech celkově. Skoro 90 procent obyvatel problémového mosteckého sídliště Chanov dalo hlas vládnoucímu sdružení Mostečané Mostu. Výjimečných výsledků dosáhla i ČSSD na litvínovském sídlišti Janov. Vyplývá to z dat webu Volby.cz.

Na čtyřech místech Ústeckého kraje prověřuje policie informace o možném uplácení voličů, potvrdila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

Mimořádný úspěch zaznamenali ve dvou okrscích v Bílině na Teplicku Bílinští sociální demokraté (BDS). Právě o nich se ve městě v souvislosti s kupčením s hlasy a možným ovlivňováním voleb mluvilo nejvíc. V celém městě BDS získala 13,18 procenta hlasů, v okrsku číslo 8 to ale bylo 39,22 procenta, v okrsku číslo 9 dostali 35,43 procenta hlasů.

Protikorupční iniciativy pokus o manipulaci voleb v Bílině natočily. Využily přitom figuranty z řad místních lidí. „Využili jsme figuranty, kteří si nechali vyplatit peníze za hlasy od jednoho obchodníka. Lístky potom samozřejmě do uren nevhodili. Zajistili jsme je a společně s dalšími materiály je poskytneme policii,“ řekl ČTK už dříve Michal Voda z iniciativy Naši politici. Figuranti dostali hlasovací lístky právě se zaškrtnutým hnutím BDS. „Zadokumentovali jsme i případ, kdy zaplacený hlas byl skutečně do urny vhozen,“ dodal Voda.

Kupčení ve čtyřech městech

Policie podle Bartošové prověřuje údajné kupčení s hlasy ve čtyřech městech. „Informace o možném ovlivňování voleb prověřujeme v Bílině, Lovosicích, Litvínově a v Chomutově. Jsme na samém počátku, takže nemůžeme říct víc informací,“ řekla Bartošová. Ve dvou okrscích na litvínovském sídlišti Janov výrazně uspěli sociální demokraté. ČSSD v nich získala 47,2, resp. 58,28 procenta hlasů. Celkový zisk v Litvínově přitom měla 13,66 procenta.

Za prokázanou považují manipulaci voleb aktivisté i v Kadani na Chomutovsku. Podle Pavla Horáka z organizace Oživení se za hlas ve městě platilo 600 až 750 korun. Podle Horáka organizoval nákup hlasů v Kadani jeden místní podnikatel. „Fungovalo to tak, že taxikáři vozili především Romy k volebním místnostem a rovnou jim dávali peníze,“ řekl ČTK Horák. Aktivisté natočili záznamy skrytou kamerou a mluvili s místními Romy.

Kadaní se policie zatím nezabývá

V Kadani přesvědčivě zvítězila ODS, získala 43,14 procenta hlasů. Druhá ČSSD dostala 21,10 procenta hlasů. Výsledky v Kadani se výrazně nevymykají. Ve všech okrscích zvítězili občanští demokraté. ČSSD měla výraznější úspěch v okrscích číslo jedna, dva a tři. Ostatní strany se držely poblíž průměru z celého města. Kadaní se zatím policie nezabývá, podle Bartošové má informace o možném ovlivňování voleb jen z médií. „Pokud bychom jakýkoli podnět nebo informace obdrželi, samozřejmě se jimi zabývat budeme,“ doplnila Bartošová.

O možném kupčení s hlasy se v pátek mluvilo i na ústeckém sídlišti Mojžíř. Podle volební komise se místní Romové ptali, jak mají zaškrtnou stranu číslo 13. Číslo mělo ve volbách do městského zastupitelstva ODS. Výsledky z okrsků v Mojžíři z průměru nevybočují. V jedné z ústeckých vyloučených lokalit, stejně jako v celém městě, zvítězilo hnutí Ano 2011.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video